Pokrzywka pojawia się spontanicznie. Może towarzyszyć innym dolegliwościom. Nadal nie ma na nią sprawdzonych domowych sposobów. Najczęściej przybiera postać ostrą.
– To także choroba nieoczywista w leczeniu – mówi prof. Joanna Bartosińska z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1, przy której działa Specjalistyczne Centrum Diagnostyki i Leczenia Pokrzywki.
Należy ostrożnie podejść do diagnostyki choroby. – Z jednej strony jest chorobą, z drugiej strony może być objawem innych dolegliwości. Może być symptomem chorób autoimmunologicznych, reumatologicznych, zakaźnych, a nawet nowotworowych – wyjaśnia specjalistka. – Dlatego odradzam domowe leczenie – dodaje.
Warto skonsultować się więc ze specjalistami centrum, tym bardziej, że w placówce proponowane są w tej chwili najnowsze terapie.
A mowa choćby o lekach biologicznych.
– Są refundowane w ramach programu lekowego i skuteczniejsze w wielu przypadkach niż standardowe leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność wynosi nawet 70 proc. – słyszymy
A skuteczna terapia jest ważna, bo pacjenci coraz częściej są stygmatyzowani: Chorzy często rezygnują z pracy, boją się spotykać ze znajomymi – opisuje dermatolożka.
Wysiewy pokrzywki mogą bowiem nasilić czy sprowokować stres, wysiłek fizyczny czy przebyte infekcje.
Szacuje się, że nawet u 20 proc. populacji mogła przynajmniej raz pojawić pokrzywka ostra.
Zmiany są swędzące i piekące. Skóra jest koloru różowego lub czerwonego. Obrzęki mogą przypominać bąble po oparzeniu pokrzywą.
Specjaliści z SPSK1 zapraszają na konsultacje w poniedziałki 18 i 25 września, od godz. 8.00 do 14.00 w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej, przy ul. Staszica 11H. Nie jest potrzebne skierowanie i wcześniejsza rejestracja. Szczegóły na stronie spsk1.lublin.pl
Akcja organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Pokrzywki, który w tym roku wypada 1 października.