„Z Romkiem znaliśmy się z widzenia”. TVP wyemituje dokument o wybitnym Romualdzie Lipko z Budki Suflera. Kiedy premiera? Gdzie oglądać?

i

Autor: agawronska2/archiwum

KULTURA

„Z Romkiem znaliśmy się z widzenia”. TVP wyemituje film o wybitnym Romualdzie Lipko z Lublina. Kiedy premiera? Gdzie oglądać dokument o kompozytorze z Budki Suflera?

2025-02-05 19:25

Wszyscy kolegialnie wspominają legendę polskiej muzyki – Romualda Lipko – jako dobrego człowieka. „Znaliśmy się z widzenia. Śpiewaliśmy „Jolkę” pod blokiem”. Mija pięć lat od śmierci byłej gwiazdy muzyki w Polsce. Z tej okazji TVP wyemituje specjalny dokument nt. kompozytora z Lublina.

Romuald Lipko, autor kultowego utworu: „Jolka"

Romuald Lipko urodził się w Lublinie w 1950 roku. To był kolega Krzysztofa Cugowskiego ze szkolnej ławy.

- Główny kompozytor Budki Suflera. W latach 1970-77 grał na gitarze basowej, a od płyty Ona przyszła prosto z chmur na instrumentach klawiszowych. Jest autorem (bądź współautorem) wszystkich wielkich przebojów zespołu: począwszy od utworu Jest taki samotny dom, poprzez Jolkę, hity pisane dla Izabeli Trojanowskiej i Urszuli, a na Ciszy, Takim tangu i Balu wszystkich świętych skończywszy – czytamy na stronie Budki Suflera.

W trakcie swojej kariery pan Romuald Lipko pisał teksty dla takich wokalistek polskiej sceny muzycznej jak: Anna Jantar, Irena Jarocka, Zdzisława Sośnicka, Maryla Rodowicz i Irena Santor.

Mieczysław Jurecki: "Poznałem Romka w latach 70."

Jak przyznaje gitarzysta z Budki Suflera, z Romualdem Lipko poznali się w latach 70. grając w różnych miastach.

- Urzekł mnie tym, że któregoś razu przyniósł ciastka na imprezę. Miał taką fantazję. W 81. roku zaprosił mnie do zespołu. W 82. roku nagraliśmy „Jolkę” – wspomina Mieczysław Jurecki.

I dodaje: - Nagraliśmy przez tyle lat tyle przebojów, które zna i śpiewa cała Polska. Młodzież je pamięta. Zagraliśmy na Przystanku Woodstock koncert dla 700 tys. osób, dla których zagraliśmy „Jolkę”, a nie było ich na świecie. Te dzieci śpiewają każde słowo i śpiewają z nami w trakcie koncertu. Dochodzę do wniosku, że nie zmarnowaliśmy życia.

- Mieliśmy sąsiedzkie stosunki. Na moim osiedlu mieszkał Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski – przyznaje pan Krzysztof, który mimochodem poznał pana Romualda na jednym z lubelskich osiedli. Jak dodaje: - To był miły człowiek. Później spotykaliśmy się na tle zawodowym.

- Nie miałem takiego bliskiego kontaktu z panem Romualdem, ale miałem styczność z ludźmi, którzy z nim współpracowali. Rozmawialiśmy kilka razy, to był prawdziwy artysta - przyznaje z kolei Ireneusz Muszyński z zespołu "PAWKIN".

Będzie emisja dokumentu o liderze Budki Suflera w TVP

W czwartek mija pięć lat od śmierci wybitnego kompozytora z Lubelszczyzny. Telewizja Polska, opublikowała w swoich mediach społecznościowych informację o tym, iż 6 lutego, wieczorem, odbędzie się premiera materiału pt. „Romuald Lipko - Niezapomniane melodie”.

Premiera o godzinie 20.50 w TVP2 w czwartek (6 lutego).

"Romuald Lipko - Niezapomniane melodie". TVP w wyjątkowy sposób uczci pamięć o liderze Budki Suflera
Te kabarety bawią nas do łez! Skąd pochodzą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym QUIZIE!
Pytanie 1 z 10
Czy wiesz skąd pochodzi kabaret „Ani Mru Mru”?