W Lublinie ma powstać nowy park
Park Nadrzeczny ma być nowym miejscem rekreacji w Lublinie, który powstanie nad miejską częścią doliny Bystrzycy na terenie dzielnicy Wrotków. Ma on objąć teren rozciągający się między ul. Żeglarską a mostem kolejowym na ul. Janowskiej. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie miałyby ruszyć roboty związane z budową parku – pewne jest natomiast to, że jego realizacja ma się odbywać etapami.
Przypomnijmy, że jesienią 2024 r. władze Lublina poczyniły jeden z kroków do realizacji inwestycji, podpisując umowę na stworzenie projektu parku w rejonie osiedla Łąkowa, a przygotowaniem kompleksowej dokumentacji w tym zakresie ma się zająć spółka Architekci i Budownictwo z Białegostoku (koszt to ponad 593 tys. zł), która ma na to 16 miesięcy od daty zawarcia umowy. Co więcej, biuro to zostało zobowiązane też do pełnienia nadzorów autorskich nad tą inwestycją do końca lipca 2028 r.
Jak ma wyglądać park Nadrzeczny w Lublinie?
Jak jesienią ubiegłego roku informowało miasto, centrum parku Nadrzecznego ma być przede wszystkim trawiasta plaża, która zostanie utworzona nad Bystrzycą w rejonie ul. Medalionów.
– Miejsce to jest terenem naturalnej zieleni łąkowej z roślinnością nadrzeczną w pasie przy korycie rzeki oraz swobodnie ukształtowanymi kępami drzew i krzewów. Teren pod plażę osiedlową obecnie jest częściowo zagospodarowany, natomiast brakuje wyposażenia w urządzenia rekreacyjne, a istniejące wymagają odnowy – podkreślała wtedy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Oprócz zielonej plaży, w ramach inwestycji mają też powstać podesty nadrzeczne z przeznaczeniem dla spacerowiczów, kajakarzy i wędkarzy, kładki z punktami widokowymi, miejsca dla działań artystycznych, galeria plenerowa i land art, miejsca dla foodtrucków, biblioteka parkowa, wybieg dla psów (który ma mieć minimum 1500 m², być ogrodzony i posiadać dwa wejścia) i ogólnodostępna toaleta. Plan zakłada też zmodernizowanie już istniejących na tym obszarze obiektów sportowych (boiska do koszykówki i piłki nożnej). Pojawią się też nowe elementy małej architektury, takie jak stojaki rowerowe, leżanki terenowe czy stałe hamaki.
Przypomnijmy, że z planów ratusza zaprezentowanych w 2020 r. w sprawie utworzenia Parku Nadrzecznego wynika, że jego teren finalnie miałby objąć ponad 70 hektarów, a jego powstawanie ma się odbywać etapami. Koncepcja inwestycji szacowanej według ówczesnych wyliczeń na ok. 90 mln zł (obecnie ta kwota może się zmienić) zakładała też m.in. utworzenie sceny z zapleczem i amfiteatrem, zlokalizowanych tuż przy ruinach dawnego młyna na lubelskim Wrotkowie.
Projekt pn. „Budowa Parku Nadrzecznego (dokumentacja przyszłościowa)” ujęty jest w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Lublin.
Dolina Bystrzycy obecnie
Dziś dolina Bystrzycy na lubelskim Wrotkowie jest miejscem, w którym można spotkać dzikie zwierzęta. Występuje tam nie tylko wodne ptactwo, ale pojawiają się też m.in. dziki czy lisy. Jak ten teren prezentuje się obecnie? Zobaczcie zdjęcia z naszego spaceru!