PCK Lublin

i

Autor: facebook / PCK Lublin

Z Lublina wyruszy dziś pierwszy transport PCK z pomocą dla mieszkańców Lwowa [ZDJĘCIA]

2022-03-03 14:05

W czwartek z centrum pomocy humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) w Lublinie wyruszy pierwszy transport z pomocą dla mieszkańców Lwowa - poinformował dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK Maciej Budka. Ukraiński Czerwony Krzyż (UCK) zgłosił do PCK zapotrzebowanie na łóżka polowe, ciepłą odzież, koce, żywność, środki higieniczne i opatrunkowe.

Teraz na dworcu w Przemyślu

Transport PCK wyruszy do Lwowa

"Transport, który dzisiaj pojedzie do Lwowa to pierwszy duży transport, poza tymi, które jechały w ciągu ostatnich dni na granicę polsko-ukraińską. W kolejnych dniach będą takie transporty sukcesywnie powtarzane” – zapowiedział dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Dodał, że PCK stara się odpowiadać na ukraińskie potrzeby.

"Musimy pamiętać, że po tamtej stronie są pewne ograniczone możliwości i musimy odpowiadać bardzo celowo na potrzeby, które się pojawiają" – wyjaśnił.

"PCK od początku tego konfliktu jest zaangażowany w pomoc w Polsce i po stronie ukraińskiej. Od kilku dni wysyłamy transporty tworząc razem z UCK punkty po ukraińskiej stronie granicy, gdzie wszystkie osoby oczekujące na wstęp do Polski mogą uzyskać pomoc humanitarną w postaci ciepłej odzieży, koców, żywności, środków higienicznych" – powiedział Budka.

Następnie podziękował mieszkańcom, firmom, instytucjom i urzędom, które pomogły i nadal pomagają Ukraińcom przekazując dary rzeczowe i środki finansowe, które są wykorzystywane na bieżącą działalność i w ramach długofalowych działań PCK.

Budka poinformował, że w czwartek w Lublinie zostanie rozładowanych pięć tirów z pomocą humanitarną otrzymaną z Niemieckiego Czerwonego Krzyża (NCK). Następnie wszystkie materiały zostaną rozdystrybuowane wśród uchodźców przebywających w Polsce, przede wszystkim w nowych tymczasowych punktach pobytu dla uchodźców.

Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Lublinie prof. Andrzej Kidyba powiedział, że jest to pierwszy z transportów pomocy z Niemiec. "To jest ok. 4 tys. łóżek i środków opatrunkowych" – podał.

Zdaniem konsula, największym wyzwaniem jest aktualnie odpowiednie skoordynowanie i dopasowanie pomocy do rzeczywistych potrzeb Ukraińców.

"Przez Lublin cała pomoc humanitarna NCK będzie kierowana na całą Ukrainę. Oczywiście, jeśli będą takie możliwości, bo jest to miejsce, gdzie operować bezpiecznie nie wszędzie można" – wyjaśnił Budka.

Dodał, że NCK otwiera w Lublinie swoje przedstawicielstwo, a w kolejnych dniach również inne międzynarodowe struktury Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zaczną operować z Polski, w tym z Lublina.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przypomniał, że miasto współpracuje z PCK, na co dzień udzielając wsparcia uchodźcom.

"To są absolutnie dramatyczne sytuacje. Wiele osób uciekło z domu tak jak stało i dzisiaj potrzebuje wszystkiego" – powiedział. Dodał, że wśród uchodźców przeważają matki z dziećmi i osoby starsze.

Rzecznik prezydenta Lublina Katarzyna Duma podała, że w punktach pomocy przygotowanych na terenie Lublina przebywa 466 uchodźców z Ukrainy.

Polsko-ukraińska granica na Lubelszczyźnie liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).