XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Można już zapisywać się na wydarzenia

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Vika_Glitter

nauka

XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Można już zapisywać się na wydarzenia

2024-06-19 9:51

To jeden z największych festiwali upowszechniający naukę. W tym roku odbędzie się po raz dwudziesty. Lubelskie uczelnie oraz miasto Lublin już teraz zapraszają na Lubelski Festiwal Nauki. Jego program jest jeszcze opracowywany, ale wydarzeń i projektów będzie jeszcze więcej niż w ubiegłym roku.

Kocie piękności w bydgoskich Zielonych Arkadach

- Jesteśmy dumni z tej współpracy i że włączamy się w tą inicjatywę - mówi Robert Żyśko z Urzędu Miasta Lublin. - Wzorem poprzednich lat planujemy wycieczki po mieście prezentujące potencjał akademicki, potencjał gospodarczy miasta, także wizyty w ratuszu, czy też otworzymy nasze niedawno nowo powstałe przestrzenie młodych organizując różnego rodzaju wydarzenia czy warsztaty dla studentów.

W zeszłym roku w Lubelskim Festiwalu Nauki wzięło udział prawie 40 tysięcy uczestników, a dodatkowo ponad 10 tys. osób w Pikniku Naukowym.

XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się pod hasłem "Człowiek sercem nauki". Każda z uczelni przygotowuje własne projekty.

- Ze względu na specyfikę naszej uczelni, autorzy projektu "Wielkie odkrycia źródłem wielkich emocji" postanowili przybliżyć sylwetki twórców przełomowych sukcesów w dziedzinie farmakologii. Dowiedzą się tu Państwo, dlaczego nazwa morfiny została zaczerpnięta od imienia boga snu Morfeusza. Co dokładnie odkrywca penicyliny zobaczył w swojej pracowni po powrocie z urlopu? - mówi dr Monika Jakubiak-Hulicz, koordynatorka Lubelskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Medycznym. - W festiwalowym repertuarze nie zabraknie projektów, które już od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem. Choćby warsztat, który odbywa się zwykle w trakcie Lubelskiego Pikniku Naukowego, laboratorium z efektem WOW, w którym uczestnicy zobaczą wiele chemicznych niespodzianek, eksperymentów, chociażby sztuczny śnieg, burzę w probówce, a także będą mogli samodzielnie wykonać wiele reakcji chemicznych.

- Katolicki uniwersytet Lubelski zaprasza na niezwykłą podróż w świat nauki - mówi dr Katarzyna Dębińska-Domagała, koordynatorka Lubelskiego Festiwalu Nauki na KUL. - Jeśli chcecie się dowiedzieć, jaką muzykę można wykonywać podczas liturgii ślubnej zgodnie z aktualnymi wymogami prawodawstwa kościelnego i dlaczego należy odróżnić muzykę liturgiczną od muzyki religijnej, która nie może być wykonywana podczas sprawowania sakramentów, zapraszamy na Wydział Teologii na projekt "Fiona i Shrek biorą ślub, czyli jaka muzyka w sakramencie małżeństwa". Z kolei na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji uczestnicy projektu "Życie za więziennym murem. Fakty i mity" będą mogli dowiedzieć się co następuje podczas wykonywania kary pozbawienia wolności przez skazanego. Jakie prawa i obowiązki mają więźniowie, a jakie funkcjonariusze służby więziennej. Na Wydziale Medycznym podczas projektu "Gdzie mieszkają myśli" dowiecie się czym jest pamięć. Dlaczego smaki, zapachy przypominają nam wakacje nad morzem? Jak pracuje mózg w zakresie pamięci i uczenia się?

Co przygotuje Politechnika Lubelska?

- Projekt pod hasłem "Akcja-Segregacja. Nie ma odpadów są surowce". Tutaj są pokazane efekty konsumpcjonizmu i skutki tego konsumpcjonizmu dla środowiska i dla nas oraz podpowiedzi jak im zapobiegać - mówi dr Magdalena Maciaszczyk z Politechniki Lubelskiej. Mogę zaprosić Państwa na projekt pod hasłem "Żyrafa i słoń. Bajka o różnorodności", gdzie uczestnicy będą w przystępny sposób mogli próbować znaleźć możliwości współpracy pomiędzy różniącymi się bardzo jednostkami. Zapraszam na projekt "Odkryj swoje silne strony", gdzie w czasie warsztatów będziemy poznawać, identyfikować swoje naturalne predyspozycje i talenty.

Równie wiele wydarzeń będzie na UMCS.

- Zapraszamy Państwa na naukowy spacer z Marią Curie-Skłodowską, na eksperymenty, podczas których można zobaczyć jak zachowują się związki chromu i manganu. Można również dowiedzieć się wiele ciekawych informacji na temat wkładu rodziny Marii Curie-Skłodowskiej do współczesnej medycyny - mówi dr Monika Baczewska-Ciupak z UMCS. - Zapraszamy również do uczestnictwa w grze dydaktycznej "Superbohaterka Maria Curie-Skłodowska". Proponujemy m.in. warsztaty dla nauczycieli i wykładowców dotyczących kreatywnych lekcji przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pokazy słońca przez teleskop. W tym roku zapraszamy Państwa do Czermna, tam gdzie odkryto zespół osadniczy o powierzchni ponad 100 hektarów. Będzie się można dowiedzieć jak archeolog pracuje w terenie. Zapraszamy na wystawę puzzli przestrzennych, które pokażą około 40 papierowych makiet obiektów znanych, takich jak Koloseum w Rzymie, Wieża Eiffla w Paryżu. No i zapraszamy również na trening z koszykarkami AZS UMCS Lublin. Można zaprosić ich na lekcje WF-u do swojej szkoły i odbyć z nimi trening.

A jakie wydarzenia odbędą się na Uniwersytecie Przyrodniczym?

- Dla najmłodszych mamy takie projekty jak "Fizyka dla smyka", "Zrób swój preparat mikroskopowy", czyli zdradzamy tajniki nauki biologicznej, "Zobaczyć dźwięk", "Fenomenalny świat zapachów", "Liofilizacja - czym jest, czy można wykorzystać ją do produkcji żywności?" - mówi dr inż Justyna Libera z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Mamy również projekty w duchu dbania o naszą przyrodę, o nasze środowisko, m.in. projekt "Jak zaplanować ogród wykorzystując kserofity?", czyli takie rośliny, które nie wymagają podlewania. Dbając również o przyrodę, mamy projekty "No waste w mojej kuchni". W projekcie tym pokażemy jak pomysłowo wykorzystać odpadki, resztki, ogonki, skórki. Wszystko to co może się przydać do stworzenia nowej żywności. No i oczywiście mamy mnóstwo projektów związanych ze zwierzętami. Mamy projekty "ABC pierwszej pomocy dla zwierząt", "Czy zwierzęta są leworęczne?", albo "Czy zwierzęta nami manipulują?". Mamy projekt dotyczący tego, które rośliny powinny zniknąć z naszego domu, żeby nie stwarzały zagrożenia dla psa czy kota.

Lubelski Festiwal Nauki odbędzie się w dniach od 14 do 20 września 2024. W jego trakcie, 15 września odbędzie się Piknik Naukowy. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej festiwalu. Można tam już zapisywać się na poszczególne wydarzenia.