Krowa na pastwisku

i

Autor: Klaus Hollederer/pexels.com - zdjęcie iustracyjne

WIADOMOŚCI

Wykryto nowe ognisko wścieklizny w woj. lubelskim. Pierwszy raz od lat chorobę stwierdzono u krowy

2024-11-21 11:33

U jednej z krów na terenie powiatu tomaszowskiego w woj. lubelskim wykryto wściekliznę. To pierwszy taki przypadek od lat! Tym samym potwierdzone zostało już 21. ognisko tej choroby w naszym regionie.

Spis treści

  1. Potwierdzono 21. ognisko wścieklizny w woj. lubelskim
  2. Wścieklizna wykryta u krowy. To pierwszy taki przypadek w regionie od lat
  3. Rozszerzono obszar zagrożony wścieklizną w woj. lubelskim
  4. Czym jest wścieklizna?

Potwierdzono 21. ognisko wścieklizny w woj. lubelskim

Rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie dr Monika Michałowska w czwartkowej (21 listopada) rozmowie z PAP potwierdziła, że na terenie woj. lubelskiego stwierdzono nowe, 21. ognisko wścieklizny – w miejscowości Jurów (gm. Jarczów) w powiecie tomaszowskim.

Chorobę wykryto u krowy, która była w stadzie bydła liczącym 50 sztuk.Stado to było utrzymywane na pastwisku ogrodzonym pastuchem elektrycznym.

„U jednej z krów z tego stada wystąpiły objawy choroby, m.in. ślinotok, długotrwale przeciągłe ryczenie, agresywne zachowanie. Zwierzę szybko padło. Badania pobranego materiału potwierdziły wystąpienie wścieklizny u tego zwierzęcia” – poinformowała Michałowska.

Padła krowa mogła być zarażona przez inne dzikie zwierzę chore na wściekliznę, np. lisa.

Krowa, jaka jest, każdy widzi.....

Wścieklizna wykryta u krowy. To pierwszy taki przypadek w regionie od lat

Wścieklizna u bydła zdarza się bardzo rzadko. Michałowska powiedziała, że w okresie ostatnich 15 lat na Lubelszczyźnie nie było takiego przypadku. Na wściekliznę najbardziej narażone są zwierzęta mięsożerne, ale choroba występować może u wszystkich zwierząt stałocieplnych.

To 21. ognisko wścieklizny stwierdzone w województwie lubelskim w tym roku, z czego większość w październiku (siedem ognisk) i w listopadzie (10 ognisk). Chorobę wykryto u różnych zwierząt, głównie u lisów, ale też u kotów i jenotów, w różnych miejscowościach południowowschodniej części województwa.

Rozszerzono obszar zagrożony wścieklizną w woj. lubelskim

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski – po ostatnio wykrytych ogniskach choroby – wydał rozporządzenie rozszerzające obszary zagrożone wścieklizną w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim, krasnostawskim i biłgorajskim.

Na wyznaczonych obszarach, zgodnie z rozporządzeniem, obowiązuje szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów powyżej trzeciego miesiąca życia.

W Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciwko wściekliźnie psów powyżej trzeciego miesiąca życia. Natomiast szczepienie kotów obowiązuje w miejscach, gdzie została stwierdzona wścieklizna i wyznaczono obszar zagrożony. Weterynarze zalecają jednak, aby niezależnie od tego szczepić koty, zwłaszcza te, które wychodzą na zewnątrz.

Lublin Radio ESKA Google News
Autor:

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę, kontaktu z jego śliną. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne.

Zobacz także galerię zdjęć: Mglisty Kazimierz Dolny w obiektywie. Miasteczko nad Wisłą przyciąga turystów nawet późną jesienią

Rozpoznasz maszynę rolniczą po krótkim opisie? Sprawdź, ile wiesz o rolnictwie!

Pytanie 1 z 12
Maszyna służąca do zbioru zbóż to: