Pies

i

Autor: pixabay.com/zdjęcia ilustracyjne

WIADOMOŚCI

Jest już 20 ognisk wścieklizny w woj. lubelskim. Pierwszy raz chorobę stwierdzono u psa. Będą kontrole i mandaty

2024-11-19 11:54

Na terenie Lubelszczyzny odnotowanych zostało już 20. ognisk wścieklizny, przy czym po raz pierwszy chorobę tę potwierdzono u psa. W związku z tym poszerzeniu ulegnie obszar zagrożenia, a policjanci i inspekcja weterynaryjna będą przeprowadzać kontrole szczepień zwierząt domowych. Mogą posypać się mandaty!

Spis treści

  1. 20 potwierdzonych ognisk wścieklizny w woj. lubelskim
  2. Będą mandaty za brak szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie
  3. Czym jest wścieklizna?

20 potwierdzonych ognisk wścieklizny w woj. lubelskim

W tym roku na terenie woj. lubelskiego potwierdzono już łącznie 20 ognisk wścieklizny (stan na 19 listopada br.; w ciągu ostatniego tygodnia wykryto cztery nowe). Do tej pory chorobę tę odnotowano na terenie powiatów: hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego oraz zamojskiego i na tych obszarach wyznaczony został obszar zagrożenia. Większość przypadków dotyczyła lisów, a także jenotów i kotów, jednak ostatnio po raz pierwszy wystąpienie wścieklizny potwierdzono u psa – w Ratyczowie (gm. Łaszczów, pow. tomaszowski). 

– Wystąpienie jednego ogniska w miejscowości Krasnobród w pow. zamojskim skutkować będzie powiększeniem obszaru zagrożonego na terenie powiatu biłgorajskiego, zamojskiego i tomaszowskiego, dlatego w dn. 19 listopada 2024 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii wystąpi do Wojewody Lubelskiego o zmianę Rozporządzenie nr 18 Wojewody Lubelskiego – zapowiada Dorota Grabowska, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego. Jak dodaje, aktualnie w szkołach na terenie województwa prowadzona jest też akcja informacyjna dotycząca tej choroby.

Lubelskie. Dramatyczna walka łosia z żywiołem

Będą mandaty za brak szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie

Na zagrożonym terenie policja wraz z inspekcją weterynaryjną będą przeprowadzać kontrole. W przypadku ujawnienia braku szczepień u psów i kotów, służby te będą wystawiać mandaty. Przypomnijmy, że obecnie w Polsce szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe dla psów.

„Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia” – podkreśla Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Z kolei obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie wprowadzony jest na terenie, w którym potwierdzono wystąpienie tej choroby i na którym wyznaczono obszar nią zagrożony. Weterynarze zachęcają jednak wszystkich właścicieli kotów do profilaktycznego zaszczepienia swoich pupili.

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest wirusową chorobą zakaźną, która dotyka centralny układ nerwowy ssaków (w tym również ludzi), a okres jej inkubacji wynosi od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, wirus „przenosi się w głównej mierze poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową”, czyli np. poprzez pogryzienie.

Zobacz także zdjęcia: Tragiczny pożar w powiecie biłgorajskim

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: