Wszyscy patrzą na Lublin, a w Puławach też ciekawie. Nowa partnerka sokoła to Niemka

i

Autor: unsplash.com/Grupa Azoty Puławy Zdjęcie ilustracyjne/FB

świat zwierząt

Wszyscy patrzą na Lublin, a w Puławach też ciekawie. Nowa partnerka sokoła to Niemka

2024-04-19 9:58

W połowie marca u puławskich sokołów pojawiły się cztery jaja. Jednak samica została znaleziona martwa i wdowiec musiał znaleźć nową partnerkę. Nowa sokolica w Puławach przyleciała z Zachodu.

Ptasie telenowele stały się w ostatnich dniach niezwykle popularne. Wszystko przez zniknięcie i szczęśliwy powrót lubelskiej samicy sokoła – Wrotki. Między czasie pojawiło się mnóstwo innych pobocznych wątków, takich jak zabranie jajek, klucie się nowych osobników, czy pojawienie się warszawskiej kandydatki na nową partnerkę. Życie sokołów okazuje się, że jest bardzo ciekawe!

Jednak nie tylko ciekawie jest w Lublinie. Okazuje się, że na kominie elektrociepłowni Grupy Azoty Puławy także doszło do ptasich dramatów. Samica została znaleziona martwa, a jej partner szybko pocieszył się nową wybranką.

Młode sokoły z Lublina zaobrączkowane

- Na podstawie obrączki wiemy, że samica pochodzi z Niemiec. Sokoły mają stałe miejsce pobytu, natomiast w przypadku gdy jeden z osobników „wypadnie” z pary, drugi poszukuje współpartnera. Stało się tak, że odległość wynosząca kilkaset kilometrów nie okazała się dla tej samicy przeszkodą, żeby przylecieć na teren wschodniej Europy – mówił „Radiu Lublin” Piotr Safader z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

To już kolejny sezon kiedy pojawią się młode, a ich klucie możliwe jest w najbliższych dniach. Budka lęgowa na terenie Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” istnieje tam już od 18 lat. 

Zobacz także: Nowy punkt widokowy w Lublinie już działa. Można tu odpocząć i podziwiać piękną panoramę miasta