GALERIA

Włodawa 100 lat temu. Tak wyglądał lubelski „Cud Polski” 2023 w minionym wieku! Zobacz

2024-07-10 15:32

Włodawa to miasto, które w ubiegłym roku zyskało tytuł „Cudu Polski 2023”, a stało się tak dzięki głosom czytelników magazynu National Geographic Traveler. Nie bez powodu miasteczko to nazywane jest „Miastem Trzech Kultur”. Chcielibyście zobaczyć, jak ta miejscowość wyglądała ponad 100 lat temu? Mamy dla was archiwalne zdjęcia! Zobaczcie je w galerii!

Włodawa to jedno z miast na Lubelszczyźnie, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Nie bez powodu określana jest mianem „Miasta Trzech Kultur”. Do najważniejszych atrakcji tego miejsca należą:

  • czworobok (barokowe kramy i jatki z XVIII wieku) i rynek wokół niego,
  • Kościół Paulinów pw. św. Ludwika z XVIII w.,
  • Synagoga Wielka oraz Synagoga Mała, czyli barokowy zespół synagogalny pochodzący z XVIII w.,
  • cerkiew prawosławną pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIX w.

Można tu także spacerować klimatycznymi uliczkami i podziwiać piękne kamienice. Co roku odbywa się tu także Festiwal Trzech Kultur, którego trakcie można zapoznać się ze spuścizną polską, ukraińską i żydowską, bo to właśnie te narody przez lata współistniały na tym obszarze.

Motor wśród pilkarskiej elity. Triumfalna podróż piłkarzy przez Lublin

Włodawa „Cudem Polski 2023”

Przypomnijmy, że plebiscyt pod hasłem „Cuda Polski” to cykliczny konkurs organizowany przez magazyn National Geographic Traveler. W minionym roku o zwycięstwo tradycyjnie walczyły trzy atrakcje turystyczne z każdego województwa. Na Lubelszczyźnie w szranki stanęły wtedy: Szlak Renesansu Lubelskiego, Roztoczański Park Narodowy oraz Włodawa i to właśnie ona została laureatem ubiegłorocznego plebiscytu. 

Na zdjęciach zawartych w poniższej galerii możecie zobaczyć, jak „Cud Polski 2023” prezentował się około 100 lat temu!