Spis treści
- Giełda Antyków i Rozmaitości w Galerii Olimp
- Kiermasz płyt w Felicity
- Jarmark Lubelski
- Parkrun w Ogrodzie Saskim
- Puchar AS Lublin – Ogólnopolskie Zawody Łyżwiarstwa Figurowego
- Targi biżuterii i upominków „Klejnot dla Ewy”
- 122. urodziny Józefa Czechowicza
- Spotkanie „Masz prawo wiedzieć – radcowie prawni x Prawo Marcina”
- Wystawa sztuki 3D – „Vincent van Gogh – Okres paryski; W poszukiwaniu koloru”
- Harmonie Starego Miasta – koncert kameralny
- Misterium Światła i Ciemności
Giełda Antyków i Rozmaitości w Galerii Olimp
Od czwartku do soboty włącznie (13-15 marca) na patio głównym Galerii Olimp w Lublinie trwa Giełda Antyków i Rozmaitości. U wystawców można znaleźć m.in.: meble, dekoracje do domu, biżuterię, sztućce i tym podobne. Giełdę można odwiedzać w godz. 10-21. Wstęp wolny.
Kiermasz płyt w Felicity
W piątek i sobotę (14-15 marca) w galerii handlowej Felicity w Lublinie odbędzie się kiermasz płyt. U wystawców będzie można kupić kasety, winyle i płyty CD. Stoiska będą dostępne w godzinach otwarcia galerii, czyli od 9 do 21.
Jarmark Lubelski
Jak co sobotę, na Lubartowskiej 77 odbędzie się kolejna odsłona Jarmarku Lubelskiego. To okazja do tego, by kupić różnorodne produkty od lokalnych wystawców. Wydarzenie trwa od godz. 7:30 do 13.
Parkrun w Ogrodzie Saskim
O godz. 9 w sobotę (15 marca) w Ogrodzie Saskim w Lublinie znów spotkają się miłośnicy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W ramach parkrunu można biegać, maszerować i spacerować przez 5 km i to za darmo! Najbliższe wydarzenie będzie nawiązywać do minionego Dnia Mężczyzny, który był obchodzony 10 marca.
Zobacz także galerię: Biegali, maszerowali i truchtali dla WOŚP. Orkiestrowa edycja parkrun w Ogrodzie Saskim w Lublinie
Puchar AS Lublin – Ogólnopolskie Zawody Łyżwiarstwa Figurowego
15 i 16 marca na tafli Icemanii w Lublinie rozgrywać się będą ogólnopolskie zawody łyżwiarstwa figurowego AS Lublin. W związku z tym nie będzie można skorzystać z jazdy po lodowisku, ale będzie można przyjść, by podziwiać zmagania zawodników. Początek o godz. 8.
Targi biżuterii i upominków „Klejnot dla Ewy”
15 i 16 marca w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej odbędą się 20. Targi biżuterii i upominków „Klejnot dla Ewy”. U wystawców znajdziecie – jak sama nazwa wydarzenia podpowiada – różnorodną biżuterię, ale też m.in. minerały, skamieniałości, galanterię skórzaną, rękodzieło, ceramikę i naturalne kosmetyki. W programie znalazły się też warsztaty z tworzenia biżuterii dla dzieci i dorosłych. Wydarzenie będzie trwać w sobotę w godz. 10-18, a w niedzielę w godz. 10-17. Wstęp na targi jest płatny.
Zobacz także galerię z jednej z poprzednich edycji targów biżuterii i upominków „Klejnot dla Ewy” w Lublinie:
122. urodziny Józefa Czechowicza
W sobotę (15 marca) Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie upamiętni 122. rocznicę urodzin tego poety. Uroczystości rozpoczną się już o godz. 10 od spotkania pod jego pomnikiem. Godzinę później, w muzeum jego imienia nastąpi prezentacja nowego eksponatu, czyli maszyny do pisania, na której poeta pisał swoje teksty. Ponadto, w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza w godz. 9-16 można będzie podziwiać ekspozycję Danuty Mazur pt. „Metafizyczne reminiscencje”, inspirowaną jego poezją. Z kolei o godz. 12 w Galerii Ratusz odbędzie się wystawa zatytułowana „Kołysanki” Marii Urban – Mieszkowskiej, a o godz. 14 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych zaprezentowany zostanie spektakl pt. „Czechowicz znany i mniej znany”.
Wydarzenie „Kołysanki dla Poety” związane z upamiętnieniem 122. urodzin Józefa Czechowicza przygotował też Ośrodek „Brama Grodzka — Teatr NN” . Te rozpoczną się o godz. 11 na placu przed Pedetem w Lublinie. W planach m.in.: mobilny głośnik, z którego popłyną wiersze poety, stanowisko z pieczątkami, poczta Miasta Poezji oraz występ połączonych chórów „Copernicus” IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie i „Axis Mundi”, które zaprezentują zrytmizowany „Poemat o Mieście Lublinie”. Z kolei o godz. 17 w sali czarnej ośrodka odbędzie się akcja „Nie tylko poeci czytają „Poemat”. Czytanie Czechowicza”.
Spotkanie „Masz prawo wiedzieć – radcowie prawni x Prawo Marcina”
15 marca o godz. 17 w auli uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS odbędzie się spotkanie, na którym gościem specjalnym będzie znany influencer Marcin Kruszewski, twórca kanału na YouTube „Prawo Marcina”. To okazja do zapoznania się przez uczestników z zagadnieniami prawnymi dotyczącymi m.in. tego, jak chronić swoją prywatność w sieci i jak walczyć z hejtem. Wydarzenie jest darmowe, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.
Wystawa sztuki 3D – „Vincent van Gogh – Okres paryski; W poszukiwaniu koloru”
To okazja do tego, by w technologii 3D zobaczyć obrazy Vincenta Van Gogha namalowane podczas jego pobytu w Paryżu w latach 1886 -1888. Organizatorzy zapowiadają, że na odwiedzających czekać będzie kilkadziesiąt dzieł przetworzonych do wersji 3D „z użyciem technologii pochodzącej z drugiej połowy XIX wieku: anaglif red-cyjan”. Wystawę będzie można zobaczyć w niedzielę, 16 marca w godz. 10-17 w Targach Lublin. Obowiązują bilety.

Harmonie Starego Miasta – koncert kameralny
W niedzielę (16 marca) w Trybunale Koronnym odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Harmonie Starego Miasta”. Przed słuchaczami wystąpi Trio Aurea w składzie: Iva Vogel – skrzypce, Eva Veith – wiolonczela, Dorota Dobosz – fortepian, a słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska-Falger. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.
Misterium Światła i Ciemności
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” po raz kolejny organizuje symboliczne Misterium Światła i Ciemności, upamiętniające wydarzenia z 16 marca 1942 r., kiedy to w Lublinie rozpoczęła się akcja „Reinhardt”, mająca na celu wymordowanie Żydów. W ramach obchodów tego tragicznego zdarzenia, w najbliższą niedzielę o godz. 18 w Bramie Grodzkiej rozpocznie się misterium, a następnie jego uczestnicy przemaszerują w stronę Latarni Pamięci, przy której zapalone zostanie „Światło Pamięci”. Wydarzenie zakończy się o godz. 20 przy instalacji „Nie/Pamięć Miejsca" przy ul. Zimnej. Udział jest bezpłatny.
Zobacz także galerię: Łączyła Lublin żydowski z chrześcijańskim. Brama Grodzka to ważny punkt na mapie Starego Miasta