- Założeniem naszego portalu jest wsparcie pacjentów onkologicznych w znalezieniu placówki, w której najszybciej będą mogli wykonać poszczególne świadczenia - mówi Aleksandra Ciompała z onkofundacji Alivia. - W województwie lubelskim jeżeli chodzi o rezonans magnetyczny, to pacjenci czekają średnio 53 dni w trybie zwykłym, a jeżeli chodzi o tomografię komputerową średnio czekają 26 dni. Musimy pamiętać o tym, że pacjenci dodatkowo muszą czekać na opis tych badań, a ten czas też jest obecnie długi. W województwie lubelskim średnio na opis przy rezonansie magnetycznym pacjenci czekają około 20 dni, na opis tomografii komputerowej 15 dni.
Gdy w kwietniu 2019 roku zostały zniesione limity finansowania badań rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową, czas oczekiwania w kolejkach skrócił się. Jednak nie na długo. Już w 2021 roku trend się zaczął odwracać. Lekarze zaczęli wypisywać więcej skierowań na badania, przy zbyt małej dostępności lekarzy radiologów.
- W 2021 roku na rezonans magnetyczny w trybie normalnym w woj. lubelskim pacjenci czekali średnio 44 dni. Obecnie czekają 53 dni. Podobnie jest w przypadku tomografii komputerowej. W 2021 pacjenci oczekiwali na badanie 20 dni, a w tym roku jest to już 26 dni - dodaje Aleksandra Ciompała.
Dane z portalu www.onkoskaner.pl pokazują, że na rezonans magnetyczny w trybie zwykłym w lutym 2024 roku pacjenci czekali w woj. lubelskim średnio 53 dni. Najdłuższa kolejka była w Starmedica – Centrum Diagnostyki Obrazowej w Puławach i sięgała 140 dni, a najkrótsza w LUX MED Diagnostyka w Lublinie - 3 dni. Czas oczekiwania na badanie w trybie pilnym wynosił w woj. lubelskim średnio 35 dni.
Na wykonanie tomografii komputerowej w trybie zwykłym chorzy czekali średnio 26 dni. Najdłużej w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym i SPZZOZ w Janowie Lubelskim, bo aż 78 dni, a najkrócej w SPZOZ we Włodawie - tylko 4 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 15 dni.
W lutym tego roku, na pierwszą wizytę do onkologa bez skierowania pacjenci z województwa lubelskiego czekali średnio 57 dni. Najdłuższa kolejka była w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej i sięgała 98 dni, a najkrótsza w Przychodni SP ZOZ MSWiA w Lublinie - tylko 4 dni. Z kartą DILO (w trybie pilnym) do lekarza onkologa można dostać się w województwie lubelskim średnio w 26 dni.