Kocham swoją FSC! Tak wyglądał zlot pojazdów z czasów PRL w Lublinie!

i

Autor: Jacek Skiba, radny dzielnicy Hajdów Zadębie

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

W weekend 20-21 lipca w Lublinie będzie się działo! Tych wydarzeń nie możesz pominąć

2024-07-19 16:41

Pokaz dawnego żniwowania, zlot pojazdów zabytkowych i potańcówka w centrum miasta – to tylko niektóre wydarzenia kulturalne, jakie odbędą się w Lublinie w ten weekend. Jesteście ciekawi, co jeszcze będzie działo się w mieście? Sprawdźcie nasz subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń!

Spis treści

  1. Plenerowe Kino Perła
  2. Pokazy na fontannie multimedialnej
  3. Jeżynowy Jarmark Lubelski
  4. „Słowiańskie Podpłomyki”, czyli Święto Pierwszego Chleba
  5. „Rozdroża Tradycji” – warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka
  6. „Kocham swoją FSC” – zlot pojazdów zabytkowych i PRL
  7. Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
  8. Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza
  9. Motor Lublin vs Raków Częstochowa

Plenerowe Kino Perła

Od środy do niedzieli (17-21 lipca) około godz. 21 (tuż po zachodzie słońca) odbywają się seanse filmowe w plenerowym Kinie Perła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Miłośnicy oglądania filmów „pod chmurką” do końca weekendu mogą liczyć na następujący repertuar:

  • 19 lipca (piątek) – „Medusa Deluxe” w reż. Thomasa Hardimana,
  • 20 lipca (sobota) – „Różyczka” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego,
  • 21 lipca (niedziela) – „Chłopcy z ferajny” w reż. Martina Scorsese.

Wstęp jest darmowy!

Patrol Eska Summer City na Słonecznym Wrotkowie w Lublinie

Pokazy na fontannie multimedialnej

Tym razem na fontannie multimedialnej na pl. Litewskim w Lublinie będzie można obejrzeć następujące darmowe pokazy:

  • 19 lipca (piątek) – „Symfonia Nauki”, Lublin is YOUth” (w polskiej wersji),
  • 20 lipca (sobota) – „Wieniawski IMPRO”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie”.

Start o godz. 21:30. Pomiędzy pokazami danego dnia jest około 10-minutowa przerwa.

Jeżynowy Jarmark Lubelski

Tym razem podczas sobotniego (20 lipca) Jarmarku Lubelskiego przy Lubartowskiej 77 w Lublinie królować będą jeżyny. Na wszystkich chętnych, którzy tego dnia będą chcieli docenić te owoce, wystawcy czekać będą w godz. 7:30-13. Wstęp jest darmowy.

„Słowiańskie Podpłomyki”, czyli Święto Pierwszego Chleba

O godz. 11 w sobotę (20 lipca) na Słomianym Rynku, czyli placu zieleni między ul. Towarową a Kalinowszczyzną w Lublinie, Fundacja Atoli organizuje Święto Pierwszego Chleba, czyli wydarzenie nawiązujące do pradawnego słowiańskiego zwyczaju, który praktykowano podczas pierwszych zbiorów. Wtedy takie wypieki miały symbolizować obfitość i bogate plony u wszystkich świętujących. Jak zapowiadają organizatorzy, głównym punktem sobotniego wydarzenia będzie prezentacja i degustacja tradycyjnych podpłomyków słowiańskich. Wstęp jest wolny!

„Rozdroża Tradycji” – warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka

W sobotę i niedzielę (20-21 lipca) Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w Lublinie zaprasza wszystkich miłośników tańca do Ogrodu Saskiego. W godz. 11-14 w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko odbywać się będą warsztaty tańców tradycyjnych, które poprowadzi Piotr Zgorzelski (obowiązują wcześniejsze zapisy). Z kolei w niedzielę w godz. 16:30-19:30 każdy chętny będzie mógł wziąć udział w darmowej potańcówce, która również trwać będzie na deskach muszli w Ogrodzie Saskim.

„Kocham swoją FSC” – zlot pojazdów zabytkowych i PRL

20 i 21 lipca na parkingu przy markecie przy ul. Mełgiewskiej 16D w dzielnicy Hajdów-Zadębie w Lublinie po raz kolejny odbędzie się zlot pojazdów zabytkowych pod hasłem „Kocham Swoją FSC”. Na miejscu będzie można zobaczyć między innymi takie pojazdy, jak: jelcze, żuki, stary, ursusy, syrenki, polonezy, nysy oraz pojazd wojskowy SKOT. Wydarzeniem towarzyszącym będzie natomiast zlot zabytkowych i nowoczesnych autobusów, organizowany w ramach 95-lecia komunikacji miejskiej w Lublinie, podczas którego zobaczyć będzie można m.in.: Autosan H9 i Jelcz M11 z Nowego Sącza, Ikarusa i Gutka z Lublina oraz SAN z Warszawy. Zlot potrwa do godz. 18, szczegóły znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku. Wstęp jest darmowy.

Zobacz także: Kocham swoją FSC! Tak wyglądał ubiegłoroczny zlot pojazdów z czasów PRL w Lublinie!

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej

O tym, jak dawniej na polskiej wsi wyglądały żniwa, będzie można dowiedzieć się podczas niedzielnego (21 lipca) żniwowania w lubelskim skansenie. W sektorze Wyżyna Lubelska od godz. 11 zaprezentowany zostanie pokaz prac żniwnych na polu przy wiatraku z Zygmuntowa (w którym następnie pokazany będzie wyrób mąki); młockę przy użyciu cepów będzie można zobaczyć w stodole zagrody z Urzędowa, a w chałupie z Żukowa odbywać się będzie wypiek tradycyjnych podpłomyków. Wstęp do Muzeum Wsi Lubelskiej jest płatny.

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza

Już po raz 22. w pierwszą lipcową pełnię Księżyca Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zaprosi lublinian i lublinianki do spaceru trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowskiego. „Trasa spaceru to ponad 7 kilometrów marszu i około 15 minut głośnego czytania, wędrówka tworzy kolejną warstwę wiersza – wpisuje rzeczywiste miejsca i doznania w interpretację „Poematu” – wyjaśniają organizatorzy. Początek spaceru zaplanowano na niedzielę (21 lipca) o godz. 19 przy wiadukcie Poniatowskiego/kładce pieszo-rowerowej od ul. Rogowskiego w Lublinie. Wstęp jest wolny!

Motor Lublin vs Raków Częstochowa

W niedzielę (21 lipca) o godz. 20:15 Motor Lublin po raz pierwszy od 32 lat rozegra mecz w najwyższej lidze piłkarskiej w Polsce, czyli w Ekstraklasie. Na rozpoczęcie sezonu 2024/2025 zmierzy się u siebie, na Arenie Lublin, z Rakowem Częstochowa. Mecz jest biletowany.

Quiz: Rozpoznasz festiwal z woj. lubelskiego po krótkim opisie?

Pytanie 1 z 8
Największy festiwal sztuki nowego cyrku, jaki od 2008 r. odbywa się w Lublinie to: