Spis treści
- Plenerowe Kino Perła
- Pokazy na fontannie multimedialnej
- Jeżynowy Jarmark Lubelski
- „Słowiańskie Podpłomyki”, czyli Święto Pierwszego Chleba
- „Rozdroża Tradycji” – warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka
- „Kocham swoją FSC” – zlot pojazdów zabytkowych i PRL
- Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
- Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza
- Motor Lublin vs Raków Częstochowa
Plenerowe Kino Perła
Od środy do niedzieli (17-21 lipca) około godz. 21 (tuż po zachodzie słońca) odbywają się seanse filmowe w plenerowym Kinie Perła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Miłośnicy oglądania filmów „pod chmurką” do końca weekendu mogą liczyć na następujący repertuar:
- 19 lipca (piątek) – „Medusa Deluxe” w reż. Thomasa Hardimana,
- 20 lipca (sobota) – „Różyczka” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego,
- 21 lipca (niedziela) – „Chłopcy z ferajny” w reż. Martina Scorsese.
Wstęp jest darmowy!
Pokazy na fontannie multimedialnej
Tym razem na fontannie multimedialnej na pl. Litewskim w Lublinie będzie można obejrzeć następujące darmowe pokazy:
- 19 lipca (piątek) – „Symfonia Nauki”, Lublin is YOUth” (w polskiej wersji),
- 20 lipca (sobota) – „Wieniawski IMPRO”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie”.
Start o godz. 21:30. Pomiędzy pokazami danego dnia jest około 10-minutowa przerwa.
Jeżynowy Jarmark Lubelski
Tym razem podczas sobotniego (20 lipca) Jarmarku Lubelskiego przy Lubartowskiej 77 w Lublinie królować będą jeżyny. Na wszystkich chętnych, którzy tego dnia będą chcieli docenić te owoce, wystawcy czekać będą w godz. 7:30-13. Wstęp jest darmowy.
„Słowiańskie Podpłomyki”, czyli Święto Pierwszego Chleba
O godz. 11 w sobotę (20 lipca) na Słomianym Rynku, czyli placu zieleni między ul. Towarową a Kalinowszczyzną w Lublinie, Fundacja Atoli organizuje Święto Pierwszego Chleba, czyli wydarzenie nawiązujące do pradawnego słowiańskiego zwyczaju, który praktykowano podczas pierwszych zbiorów. Wtedy takie wypieki miały symbolizować obfitość i bogate plony u wszystkich świętujących. Jak zapowiadają organizatorzy, głównym punktem sobotniego wydarzenia będzie prezentacja i degustacja tradycyjnych podpłomyków słowiańskich. Wstęp jest wolny!
„Rozdroża Tradycji” – warsztaty tańca tradycyjnego i potańcówka
W sobotę i niedzielę (20-21 lipca) Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” w Lublinie zaprasza wszystkich miłośników tańca do Ogrodu Saskiego. W godz. 11-14 w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko odbywać się będą warsztaty tańców tradycyjnych, które poprowadzi Piotr Zgorzelski (obowiązują wcześniejsze zapisy). Z kolei w niedzielę w godz. 16:30-19:30 każdy chętny będzie mógł wziąć udział w darmowej potańcówce, która również trwać będzie na deskach muszli w Ogrodzie Saskim.
„Kocham swoją FSC” – zlot pojazdów zabytkowych i PRL
20 i 21 lipca na parkingu przy markecie przy ul. Mełgiewskiej 16D w dzielnicy Hajdów-Zadębie w Lublinie po raz kolejny odbędzie się zlot pojazdów zabytkowych pod hasłem „Kocham Swoją FSC”. Na miejscu będzie można zobaczyć między innymi takie pojazdy, jak: jelcze, żuki, stary, ursusy, syrenki, polonezy, nysy oraz pojazd wojskowy SKOT. Wydarzeniem towarzyszącym będzie natomiast zlot zabytkowych i nowoczesnych autobusów, organizowany w ramach 95-lecia komunikacji miejskiej w Lublinie, podczas którego zobaczyć będzie można m.in.: Autosan H9 i Jelcz M11 z Nowego Sącza, Ikarusa i Gutka z Lublina oraz SAN z Warszawy. Zlot potrwa do godz. 18, szczegóły znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku. Wstęp jest darmowy.
Zobacz także: Kocham swoją FSC! Tak wyglądał ubiegłoroczny zlot pojazdów z czasów PRL w Lublinie!
Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
O tym, jak dawniej na polskiej wsi wyglądały żniwa, będzie można dowiedzieć się podczas niedzielnego (21 lipca) żniwowania w lubelskim skansenie. W sektorze Wyżyna Lubelska od godz. 11 zaprezentowany zostanie pokaz prac żniwnych na polu przy wiatraku z Zygmuntowa (w którym następnie pokazany będzie wyrób mąki); młockę przy użyciu cepów będzie można zobaczyć w stodole zagrody z Urzędowa, a w chałupie z Żukowa odbywać się będzie wypiek tradycyjnych podpłomyków. Wstęp do Muzeum Wsi Lubelskiej jest płatny.
Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza
Już po raz 22. w pierwszą lipcową pełnię Księżyca Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zaprosi lublinian i lublinianki do spaceru trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowskiego. „Trasa spaceru to ponad 7 kilometrów marszu i około 15 minut głośnego czytania, wędrówka tworzy kolejną warstwę wiersza – wpisuje rzeczywiste miejsca i doznania w interpretację „Poematu” – wyjaśniają organizatorzy. Początek spaceru zaplanowano na niedzielę (21 lipca) o godz. 19 przy wiadukcie Poniatowskiego/kładce pieszo-rowerowej od ul. Rogowskiego w Lublinie. Wstęp jest wolny!
Motor Lublin vs Raków Częstochowa
W niedzielę (21 lipca) o godz. 20:15 Motor Lublin po raz pierwszy od 32 lat rozegra mecz w najwyższej lidze piłkarskiej w Polsce, czyli w Ekstraklasie. Na rozpoczęcie sezonu 2024/2025 zmierzy się u siebie, na Arenie Lublin, z Rakowem Częstochowa. Mecz jest biletowany.