W Sylwestra z petardami ostrożnie!

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/Three-shots

W Sylwestra z petardami ostrożnie!

2021-12-21 17:40

Zbliża się najbardziej wystrzałowa noc w roku. Już za kilka dni powitamy nowy 2022 rok. Wiele osób podczas sylwestrowej zabawy odpali fajerwerki. Lubelska straż pożarna apeluje o ostrożność. Petardy i fajerwerki to przecież materiały pirotechniczne.

- Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że fajerwerki są to materiały pirotechniczne, materiały wybuchowe, które niewłaściwe użytkowane przez nas mogą być nawet śmiertelnym zagrożeniem - mówi Tomasz Stachyra, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. - My zawsze apelujemy, żeby w momencie zakupu sprawdzać pochodzenie, czytać instrukcję - tam możemy doczytać jakiego rodzaju jest to materiał wybuchowy, ile musimy sobie zapewnić miejsca bezpiecznego w trakcie odpalania takich fajerwerków, gdzie nad nami nie będzie przewodów wysokiego napięcia, w pobliżu nie będzie bloków mieszkalnych.

Poza tym na terenie całego województwa lubelskiego od 24 grudnia do 31 stycznia nie będzie można używać fajerwerków. Wyjątkiem będzie oczywiście Sylwester i Nowy Rok. Wojewoda lubelski wydał rozporządzenie dotyczące zakazu używania środków pirotechnicznych. Za jego złamanie grozi kara grzywny.