INWESTYCJE

W pałacu Lubomirskich w Lublinie powstaje nowe muzeum. „To największa przebudowa od 200 lat”

2024-11-12 11:42

Ruszyły prace związane z przebudową znajdującego się przy pl. Litewskim w Lublinie pałacu Lubomirskich. W gmachu tym powstaje Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Inwestycja pochłonie blisko 190 mln zł!

Spis treści

  1. Ruszyła wielka przebudowa pałacu Lubomirskich w Lublinie
  2. W pałacu Lubomirskich w Lublinie powstaje muzeum. Na co mogą liczyć odwiedzający?
  3. Historia pałacu Lubomirskich w Lublinie

Ruszyła wielka przebudowa pałacu Lubomirskich w Lublinie

Prace związane z przebudową pałacu Lubomirskich już ruszyły. Jak w rozmowie z PAP przyznał dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie dr Marcin Gapski, celem tej inwestycji jest stworzenie w centrum miasta nowoczesnej placówki muzealnej z poszanowanie jej historycznych walorów.

„To największa przebudowa pałacu Lubomirskich od 200 lat, który wtedy był siedzibą Komisji Województwa Lubelskiego. W XIX w. pałac został odbudowany po pożarze w stylu klasycystycznym według projektu architekta Henryka Marconiego i w zasadzie w niezmienionym kształcie przetrwał do dziś. Remont ma przywrócić stan budynku z XIX w.” – opisał dyrektor.

11 listopada w Lublinie, czyli Święto Niepodległości i łuski na pamiątkę

W pałacu Lubomirskich w Lublinie powstaje muzeum. Na co mogą liczyć odwiedzający?

Przebudowa obejmuje przede wszystkim dobudowę dwóch kondygnacji podziemnych. Dzięki temu powierzchnia muzeum zwiększy się z 3 do 5 tys. mkw.

„Jest to bardzo trudne zadanie pod względem inżynieryjnym, tym bardziej że obiekt jest opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na razie prace idą zgodnie z planem” – dodał dr Gapski.

Na 2,5 tys. mkw. (kondygnacje podziemne, parter, pierwsze piętro) będzie główna wystawa „Podróż po Kresach”, która umożliwi zwiedzającym prześledzenie tysiąca lat losów tych ziem – od X w. do współczesności. Kanwę fabularną wystawy będzie stanowić podróż, którą w 1926 r. odbył prof. Ludomir Sawicki ze swoimi towarzyszami, m.in. na Wileńszczyznę, Polesie, Wołyń i Podole.

„Ekspozycja będzie opowiadać o dziejach krajów, które weszły w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Będziemy mogli dowiedzieć się o Polsce, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie oraz o wszystkich ludach, narodach i wyznaniach zamieszkujących na tym terytorium” – wyjaśnił szef instytucji.

Prace budowlane obejmują też odnowienie elewacji budynku i wymianę poszycia dachu. Planowane jest usunięcie wtórnych podziałów w środku budynku, bo wnętrza były wielokrotnie przebudowywane. Powstaną sale edukacyjne, sala konferencyjna, kuchnia do warsztatów kulinarnych, pracownie do konserwacji papieru i tkanin, biura, magazyn i kawiarnia.

Zwiedzającym zostaną udostępnione obie wieże w pałacu od strony ul. Radziwiłłowskiej, na które będzie można się wspiąć.

„Jedna z nich poświęcona będzie historii pałacu, placu Litewskiego, Krakowskiego Przedmieścia, a druga będzie prezentować panoramy różnych miast z tego terenu” – dodał dr Gapski.

Jednocześnie przypomniał o trwającej akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”, której celem jest zachowanie spuścizny materialnej i duchowej Kresów. Dotychczas zebrano ponad 3 tys. pamiątek i 100 historii świadków.

Przebudowa pałacu ma potrwać do końca 2026 r. Jej koszt wynosi ok. 190 mln zł. Całość pieniędzy pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia pałacu Lubomirskich w Lublinie

Dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej podkreślił, że pałac Lubomirskich był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Na przykład 7 listopada 1918 r. stał się siedzibą Rządu Tymczasowego Ludowego Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. 5 listopada 1916 r. uroczyście ogłoszono Akt 5 listopada zawierający obietnicę powstania Królestwa Polskiego.

Pałac Lubomirskich (zwany też pałacem Poradziwiłłowskim) powstał w XVI w. jako własność rodu Firlejów. W XVIII w. rezydencję przejął magnacki ród Sanguszków z Litwy. W czasie konfederacji barskiej uległ pożarowi i jako zdewastowany obiekt trafił w posiadanie rodu Szeptyckich. Następnie stał się własnością burmistrza Beniamina Finke, który wykupił go na licytacji i przekazał na własność rządowi. Pałac pełnił wówczas funkcję siedziby Komisji Województwa Lubelskiego. W tym czasie został odrestaurowany w stylu neoklasycystycznym. Po kolejnym pożarze w 1829 r. pałac zrekonstruowano w stylu klasycystycznym.

Po II wojnie światowej budynek przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej. W ostatnich latach swoją siedzibę miał tu Wydział Politologii. Na potrzeby utworzenia nowej placówki pałac kupiło od uczelni obecne Muzeum Narodowe w Lublinie, którego oddziałem jest Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Co wiesz o atrakcjach turystycznych w województwie lubelskim?

Pytanie 1 z 10
Ile schodów trzeba pokonać, by wejść na taras widokowy Wieży Trynitarskiej w Lublinie?
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: