- Bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja, ta świadomość i czujność onkologiczna w społeczeństwie, która wciąż wydaje się być niedostateczna - mówi dr Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1. - Myślę, że również wynika to też z tego, że wszyscy boimy się choroby nowotworowej. Ważne żeby ten lęk nie był lękiem takim paraliżującym, a właśnie lękiem, który skłania nas do tego żeby się badać, diagnozować. Wiele nowotworów rozwija się w sposób podstępny i cichy, te wczesne fazy, które są zupełnie wyleczalnymi przebiegają bezobjawowo i stąd bardzo ważna jest ta profilaktyka.
W ciągu ostatnich lat leczenie chorób nowotworowych znacznie się zmieniło.
- Współczesna onkologia oferuje bardzo szeroki wachlarz coraz skuteczniejszych możliwości leczenia - dodaje dr Kozłowska. - Wśród takich klasycznych miejscowych metod jest to radioterapia oraz chirurgia, natomiast leczenie systemowe to obecnie nie tylko klasyczna chemioterapia, ale również terapie celowane, immunoterapia, również leczenie antyangiogenne, hormonoterapia. Jest tego rzeczywiście bardzo dużo, ponieważ coraz więcej wiemy na temat molekularnej struktury guzów nowotworowych, także skojarzone leczenie jest rzeczywiście skuteczne.
Lekarze przypominają, że nie każdy nowotwór jest złośliwy i nie każdy jest śmiertelny, a o badaniach profilaktycznych pamiętajmy przez cały rok, nie tylko przy okazji Światowego Dnia Raka.