W Lublinie urządzenia robotyczne pomagają w rehabilitacji. SPSK4 zakupił nowy sprzęt

i

Autor: zdjęcie nadesłane, fot. Łukasz Głaczkowski

Zdrowie

W Lublinie urządzenia robotyczne pomagają w rehabilitacji. SPSK4 zakupił nowy sprzęt

2024-03-22 12:16

Nowy sprzęt pomoże szybciej wrócić do zdrowia. SPSK4 w Lublinie zakupił urządzenia robotyczne do rehabilitacji. Dzięki temu pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi mają dostęp do lepszych metod leczenia, efektywniejszej rehabilitacji i szybszego powrotu do zdrowia.

Lublin: Nowe możliwości leczenia pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki

- Dzięki temu, że posiadamy te urządzenia jesteśmy jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków w Polsce - mówi prof. Tomasz Bicharski, kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK4. - Mamy już egzoszkielet do intensywnej terapii chodu, jest on jednak zarezerwowany głównie dla pacjentów z siłą mięśniową wystarczającą do utrzymania się w pozycji pionowej. Ostatnio zakupione urządzenia umożliwiają aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach większej grupie chorych. Pierwsze nich to zaawansowany dynamiczny stół do pionizacji pacjenta, który ponadto stymuluje fizjologiczne ruchy chodzenia. Umożliwia cykliczne obciążanie kończyn dolnych i przeciwdziała efektom długotrwałego leżenia. Kolejnym urządzeniem rehabilitacyjnym jest EsoGLOVE™ umożliwiające pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi kończyn górnych trening rehabilitacyjny ręki.

SPSK4 zakupił też trzy mobilne roboty rehabilitacyjne kończyn dolnych.

- Kolejne urządzenia, które zakupiliśmy, to roboty mobilne dla kończyn dolnych. To są szyny do pracy biernej, ale też i wspomaganej dla stawu kolanowego, biodrowego i skokowego - mówi dr Magdalena Sobiech z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK4. - Ponadto do jednej z tych szyn mamy dodatkowy element, który wspomaga pracę mięśni poprzez wibracje. Urządzenia te pozwalają nam na bardziej efektywną pracę z pacjentem. Na takim stole pacjent minimum 20 minut kroczy, nie bylibyśmy w stanie tego wykonać bez robota. Ewentualnie musielibyśmy zaangażować przynajmniej czterech terapeutów do takiej pracy, ale ona byłaby nieefektywna.

Terapeuci z SPSK4 dzięki technologii robotycznej mogą prowadzić intensywne sesje terapeutyczne bez nadmiernego wysiłku fizycznego.

Mobilne roboty rehabilitacyjne kończyn dolnych i górnych partii ciała zostały zakupione dzięki dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. Sprzęt kosztował niecały milion zł.