Przedstawiciele władz wojewódzkich, regionalnych i miejskich, poczty sztandarowe organizacji i instytucji oraz kombatanci uczestniczyli w obchodach 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Lublinie. Uroczystość odbyła się na pl. Litewskim, gdzie rozwieszono baner z nazwiskami 96 ofiar katastrofy i napisami „Smoleńsk 2010”.
Na początku uroczystości orkiestra wojskowa odegrała hymn, a na masz podniesiono flagę państwową. Po powitaniu uczestników przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król odczytał odezwę Społecznego Komitetu Obchodów 13. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
„Wybitni reprezentanci państwa polskiego i społeczności w jednej chwili razem, bez względu na dzielące ich niekiedy wcześniej podziały, w ów sobotni poranek 13 lat temu z niewyjaśnionych do dziś przyczyn oddali swoje życie. Oddali je wypełniając, jak się okazało, swą ostatnią misją” – powiedział Król dodając, że ich misją było oddanie hołdu tym, o których „nie wolno było przez lata zniewolenia mówić”.
Następnie w trakcie obchodów odczytano apel pamięci i nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, a żołnierze oddali salwę honorową. Przedstawiciele lubelskich władz złożyli wieńce i zapalili światła pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem na budynku klasztoru ojców Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu.
Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział mediom, że w katastrofie pod Smoleńskiem zginęły „wielkie znakomitości świata politycznego, gospodarczego, społecznego, kombatanckiego”.
„Myślę, że to będzie trwała wyrwa w polskich elitach” – stwierdził.
Po zakończeniu uroczystości na placu Litewskim uczestnicy obchodów udali się do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy.
13. rocznica katastrofy smoleńskiej
W poniedziałek minęła 13. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych. 10 kwietnia 2010 r. polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.