W Lublinie powstał Bank Tlenu. Czy zabezpieczy wszystkie szpitale z regionu? [AUDIO]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

W Lublinie powstał Bank Tlenu. Czy zabezpieczy wszystkie szpitale z regionu? [AUDIO]

2020-11-23 16:30

Powstają na wypadek kłopotów szpitali z dostawami i dostawcami tlenu. Na Lubelszczyźnie, podobnie jak w innych województwach, powstał Bank Tlenu, czyli magazyn butli tlenu medycznego.

Banki tlenu to koncepcja ogólnopolska, realizowana w każdym województwie. May być formą zabezpieczenia w sytuacjach awaryjnych.

Taka przechowalnia dla szpitali z województwa lubelskiego powstała w ośrodku szkolenia straży pożarnej przy ul. Grygowej w Lublinie.

- Początkowo będą to butle 50-litrowe i tzw. transportowe 10-litrowe, które szybko będą uzupełniane o najpopularniejsze butle 40-litrowe. Bank stanowił będzie rezerwę do natychmiastowego wykorzystania, gdyby w którymś ze szpitali pojawił się deficyt tlenu - mówi Andrzej Osipowski, kierownik oddziału obrony cywilnej i logistyki przy Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

A i z deficytami tlenu, i sytuacjami kryzysowymi mieliśmy do czynienia, przypomina Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - Choćby w szpitalu w Kraśniku. Okazuje się, że dostawcy zewnętrzni, a są to firmy zagraniczne, niestety nie wywiązywały się z zapotrzebowania poszczególnych szpitali. To będzie forma bezpiecznika - dodaje wojewoda.

Problemem była też przestarzała instalacja w małych, powiatowych szpitalach, które w pośpiechu były przekształcane na covidowe.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule poniżej:

W województwie lubelskim do tej pory 16 szpitali skorzystało z szybkich dotacji na wymianę lub modernizację instalacji tlenowych.

Montaż zbiorników z tlenem na dniach ma zakończyć się także w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin, gdzie do obsługi pacjentów przygotowano około 25 ton tlenu.

- Bank tlenu to przechowalnia tlenu medycznego - mówi Andrzej Osipowski