Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Uprawy winorośli zagrożone! Na świecie może zabraknąć wina!

2022-07-07 15:03

Jeśli lubicie napić się dobrego wina do obiadu, to warto zrobić sobie większe zapasy. Najnowsze badania nad zmianami klimatycznymi nie pozostawiają złudzeń, że przez zmieniający się klimat plantacje winorośli są zagrożone. Czy zabraknie wina? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule.

Plantacje winorośli są zagrożone. Czy zabraknie wina?

Wzrost temperatur związany z globalnym ociepleniem niestety źle wpływa na m.in. uprawy winorośli. Spora część twórców tego szlachetnego trunku będzie musiała się zmierzyć z dużym problemem. Producenci z Europy, Ameryki Północnej i Australii, mogą mieć spory problem z uprawami.

Ostatnio na łamach Knowable Magazine ukazała się publikacja poświęcona tej kwestii. Twórcy artykułu wyjaśniają, że wyższe temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe mogą nie tylko zniszczyć uprawy, ale również zmienić smak wina. Producenci wina muszą jak najszybciej dostosować się do zmian. Podstawowy problem stanowi wybór odpowiednich odpornych odmian, sposób ich uprawy, czas zbioru, a nawet sposób fermentacji.W produkcji dobrej jakości win ważna jest równowaga w zakresie występowania cukru, kwasu i związków, które nie są niezbędne dla zachodzenia podstawowego metabolizmu roślin. Cukier gromadzi się w owocach za sprawą fotosyntezy, natomiast kwasy ulegają rozkładowi w miarę dojrzewania winogron. Zmienne warunki pogodowe zaburzają ten naturalny cykl. Wiele odmian winogron bardzo źle znosi coraz częściej występujące upały.

  • Jak zmiany klimatu wpływają na smak wina?

Na południu Francji produkowane wina stają się coraz bardziej gorzkie, a jednocześnie mniej kwasowe. Można temu zaradzić, zbierając plony wcześniej, ale to z kolei pozbawi wina ich wyjątkowego aromatu. Plantatorzy prowadzą działania mające na celu stworzenie nowych odmian odpornych na trudne warunki pogodowe, których smak pozwoli na tworzenie dobrej jakości trunków.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na Półwyspie Iberyjskim. Jeśli zmiany klimatyczne będą postępować w takim tempie, to szacuje się, że tereny zdatne do uprawy winorośli na tym obszarze w optymistycznej wersji zmniejszą się przynajmniej o połowę do 2050 roku. Hiszpańskie wino może więc zniknąć z naszych stołów.

Zanim uda się wyhodować i zebrać zbiory odporne na nowe warunki pogodowe może się okazać, że smakosze tego trunku przez jakiś czas będą musieli zadowolić się winem znacznie gorszej jakości i w znacznie wyższej cenie. Możliwe, że już wkrótce smaczne wino stanie się towarem jeszcze bardziej luksusowym, na który stać będzie nielicznych.