- Potrzeby są duże - mówi Aleksandra Kulik, prezeska Zarządu Fundacji Sempre a Frente. - W mieście nie ma jeszcze takiego miejsca, które wszelką pomoc psychologiczną, psychiatryczną, prawną jest w stanie zapewnić w jednym miejscu. W tej chwili, żeby to wszystko dostać trzeba się udać w różne miejsca w mieście. Tutaj wszystko znajduje się pod jednym dachem, specjaliści ze sobą współpracują, po to, żeby zapewnić dziecku jak najlepszą pomoc. Pomagamy niezależnie od pochodzenia.
W Centrum Pomocy Dzieciom wsparcie będą mogły uzyskać dzieci, które doświadczają różnych form przemocy, które przeżywają traumę, są wykorzystywane seksualnie, zaniedbywane, a także które są świadkami różnych tego typu sytuacji.
- Takie osoby często nie wiedzą, gdzie tej pomocy szukać - mówi Marta Szczodrak członek Zarządu Fundacji Sempre a Frenre, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom w Lublinie. - To jest miejsce, w którym chcemy pomagać dzieciom krzywdzonym i ich niekrzywdzącym opiekunom. Będziemy działać w sposób interdyscyplinarny i kompleksowy, co oznacza, że pokrzywdzone, np. przestępstwem dziecko, które do nas trafi, będzie prowadzone przez zespół specjalistów od początku do końca, łącznie z możliwością odbycia u nas przesłuchania sądowego w przyjaznym pokoju przesłuchań. Widzimy, że tej młodzieży i dzieci jest coraz więcej. Dużo ujawniła nam pandemia, szczególnie jeżeli chodzi o przemoc domową, pojawiło się tego coraz więcej.
Centrum Pomocy Dzieciom zostało utworzone przez Fundację Semre a Frente we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, przy wsparciu Miasta Lublin. Mieści się na drugim piętrze budynku przy ul. Nadstawnej 4.