Potrzebni są rezydenci, pielęgniarki, ale najbardziej specjaliści. - W zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem pneumonologii, medycyny ratunkowej, wszystkich dziedzin chirurgicznych, a szczególnie pożądani są lekarze chirurdzy, posiadający podstawowe umiejętności obsługi respiratora - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Zatrudnione mogą być także osoby spoza systemu, np. lekarze emerytowani czy studenci.
Kto dostanie dodatek do pensum?
Cały czas wiele kryteriów budzi kontrowersje. Chodzi m.in. o dodatek do wynagrodzenia, czyli de facto drugą pensję. Personel powołany do pracy w szpitalach tymczasowych miałby dostawać 100 procent dotychczasowej pensji.
- Wygląda na to, że będzie to dotyczyło jedynie lekarzy, którzy zostaną powołani decyzją wojewody, natomiast personel, który już pracuje i walczy z epidemią nie może liczyć na żadne rekompensaty - mówi Radiu Eska Piotr Denysiuk, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Lublinie.
Wszystko może się jeszcze zmienić. Ustawa covidowska jest w tej chwili w głosowaniu senatu. - Podwójne wynagrodzenie dla pracujących już w systemie covidowym to jedna z proponowanych poprawek - dodaje Lech Sprawka.
Kontrowersji wokół noweli jest jednak znacznie więcej. Szerzej na ten temat pisaliśmy już na lublin.eska.pl
Administrację szpitala poprowadzić ma kadra Targów Lublin. W razie potrzeb prowadzona będzie jednak dodatkowa rekrutacja.
Zgłoszenia chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym na Targach Lublin przyjmowane są na adres [email protected]
Szczegółowe kryteria dostępne są na stronie lubelskiego urzędu wojewódzkiego w Lublinie.