- Prace ruszą dopiero po oficjalnej zgodzie ministra zdrowia i wydaniu polecenia przez premiera. Od tych decyzji dajemy sobie 2-3 tygodnie na uruchomienie szpitala - powiedział podczas dzisiejszej wideokonferencji Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Wniosek o fizyczne uruchomienie szpitala został dzisiaj przesłany do resortu zdrowia. Lecznica ma dysponować 450 łózkami. - Chcę, aby wszystkie były podłączone do tlenu. W szpitalu nie będzie jednak oddziału do dializ. Miejsca te będą zabezpieczone w innym miejscu w mieście. Lokalizacja została wybrana. Na razie o niej nie informujemy - tłumaczy wojewoda.
Troje pełnomocników
Poznaliśmy także pełnomocników wojewody odpowiedzialnych za powołanie szpitala. Za infrastrukturę będzie odpowiedzialna Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie; za przygotowanie oddziału intensywnej terapii dr n. med. Krzysztof Powała-Niedźwiecki, a za uruchomienie oddziału zakaźnego dr n. med. Grażyna Semczuk, wojewódzka konsultantka ds. zakaźnych.
Po uruchomieniu, szpital będzie jednak filią szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. W przypadku pozytywnej decyzji ministerstwa, wykonawstwem zająć mają się władze spółki Targi Lublin.
Skąd personel?
Personel do pracy w szpitalu miałyby pozyskiwać izby lekarska i pielęgniarska, ale i organizacje pozarządowe, z którymi wojewoda jest w kontakcie.
Wojewoda chce aktywizować osoby spoza systemu, ratowników ze służb mundurowych, rezydentów, stażystów, studentów uniwersytetu medycznego czy ze szkół kształcących pielęgniarki.