ZDJĘCIA

To „różana stolica woj. lubelskiego”. Od 2025 roku jest miastem. Zobacz zdjęcia!

2025-01-03 21:58

Na Lubelszczyźnie znajduje się miejscowość, która jest określana jako „różana stolica województwa lubelskiego”. Co więcej, od 1 stycznia 2025 odzyskała swoje prawa miejskie. O jakim punkcie na mapie Lubelszczyzny mowa? Zobaczcie zdjęcia ze spaceru!

Spis treści

  1. Te wsie z woj. lubelskiego zostaną miastami w 2025 roku
  2. „Różana stolica woj. lubelskiego” jest już miastem!
  3. Atrakcje turystyczne w Końskowoli. Co warto tu zobaczyć?

Te wsie z woj. lubelskiego zostaną miastami w 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 r. na mapie Polski pojawiły się nowe miasta. Stało się tak dlatego, że kilka miejscowości funkcjonujących dotychczas jako wsie, odzyskało dawniej utracone prawa miejskie. Łącznie w całym kraju takich miejscowości jest siedem, z czego trzy znajdują się na terenie woj. lubelskiego; co więcej – położone są w tym samym powiecie: puławskim. Mowa o:

  • Końskowoli,
  • Kurowie,
  • Wąwolnicy.

Poza nimi, do grona miast od nowego roku dołączyli również: Kazanów z woj. mazowieckiego, Kobylnica z woj. pomorskiego, Sobków z woj. świętokrzyskiego i Zaniemyśl z woj. wielkopolskiego. Zmiany statusu wszystkich tych miejscowości zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów „w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy”.

Krwawe łzy na twarzy Maryi. Wierni uczcili 75 rocznicę Cudu Lubelskiego

„Różana stolica woj. lubelskiego” jest już miastem!

W tym artykule przybliżymy wam jedną z miejscowości w woj. lubelskim, która od 1 stycznia 2025 r. stała się miastem. Mowa o Końskowoli, określanej powszechnie mianem „różanej stolicy województwa lubelskiego”. Miejscowość ta jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, a na jej terenie mieszka około 8,6 tys. osób (według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 31 grudnia 2021 r.). Przepływa przez nią rzeka Kurówka.

Historia Końskowoli sięga średniowiecza, choć dokładna data jej lokacji nie jest znana. Wiadomo jednak, że do drugiej połowy XV w. tereny te funkcjonowały pod nazwą Witowska Wola, a następnie Konińska Wola, zaś jej obecna nazwa miała swój początek dopiero w XIX wieku.

Końskowola zyskała prawa miejskie magdeburskie w 1532 r. z rąk Zygmunta Starego. Wtedy miejscowość ta była w posiadaniu rodu Tęczyńskich, którzy następnie wznieśli tu dwór obronny, nazywany fortalicją. Obiekt nie dotrwał do czasów współczesnych, jednak, jak wykazały badania, pozostałością po nim jest budynek plebanii. W XVI wieku Końskowola stała się cenionym ośrodkiem rolno-przemysłowym, zaś w XIX w. rozwijało się tu też włókiennictwo. Niestety, w wyniku represji po upadku powstania styczniowego, miejscowość ta utraciła swoje prawa miejskie około 1870 r. Kolejnym ciosem dla jej rozwoju była natomiast I i II wojna światowa.

Dziś natomiast Końskowola nie bez powodu utożsamiana jest z „różaną stolicą woj. lubelskiego”. To właśnie na jej terenie prężnie rozwija się branża szkółkarska.

Zobacz na zdjęciach, jak Końskowola prezentuje się w grudniu 2024 roku!

Atrakcje turystyczne w Końskowoli. Co warto tu zobaczyć?

Przyjeżdżając do Końskowoli, przede wszystkim warto zobaczyć dwie świątynie, które są położone właśnie w tej miejscowości. Pierwszą z nich jest niewielki Kościół pw. św. Anny, który wzniesiono na początku XVII wieku i który jest w typie renesansu lubelskiego, zaś drugi to Kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła, który również sięga historią do czasów średniowiecza. Oprócz nich, na terenie Końskowoli warto zobaczyć między innymi:

  • końskowolski rynek,
  • budynek dawnego ratusza,
  • Dwór Tęczyńskich,
  • mural „Kobiety Końskowoli” na Gminnym Ośrodku Kultury.

Z kolei flagowym wydarzeniem kulturalnym organizowanym w tej miejscowości jest Święto Róż, które odbywa się w lipcowy weekend. To impreza, która ma na celu przede wszystkim promowanie tradycyjnej uprawy zarówno tych konkretnych kwiatów, jak i innych roślin ozdobnych.

Zobacz także galerię: Te wsie w woj. lubelskim zostaną miastami w 2025 r. Zobacz, jak wyglądały przed laty!

Czy ta wieś leży w woj. lubelskim? Odpowiedz „tak” lub „nie”
Pytanie 1 z 13
Czy wieś Ameryka leży w woj. lubelskim?
Lublin Radio ESKA Google News
Autor:
Miejskie Granie
Anita Sokołowska – zamieszałam energią! WywiadyAgaty