Skwer im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego w Lublinie będzie odnowiony
Położony w pobliżu Centrum Spotkania Kultur i Ogrodu Saskiego skwer abp Życińskiego w Lublinie przejdzie przebudowę. Miasto rozstrzygnęło już przetarg i wybrało wykonawcę prac. Robotami budowlanymi zajmie się firma Strabag, a całość inwestycji pochłonie blisko 924 tys. zł.
– Realizacja skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego to kolejny krok w kierunku wzbogacania przestrzeni publicznej o miejsca zieleni i odpoczynku. Tworzymy na nowo reprezentacyjny skwer, który uhonoruje wybitną postać arcybiskupa – przekonuje Tomasz Fulara, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Przebudowa skweru abp Życińskiego w Lublinie. Co obejmą prace?
Roboty będą prowadzone na działce o powierzchni ponad 3,3 tys. m2, wpisanej do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Przebudowa obejmie powstanie nowego układu alejek (o szerokości od 120 cm do 300 cm), które zostaną wykonane z szarych płytek granitowych, podobnych do tych na pl. Teatralnym.
– Całkowita powierzchnia nowych ścieżek wyniesie 587 m², a chodnika – 39,5 m² – informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Prace obejmą też roboty ziemne, ułożenie nawierzchni, montaż nowego oświetlenia oraz elementów małej architektury. Na skwerze pojawi się 9 ławek parkowych oraz kilka koszy na odpady, a miejsce to zostanie oświetlone przez energooszczędne latarnie LED.
– Centralnym punktem będzie rzeźba ks. Idziego Radziszewskiego, wokół której zaplanowano roślinną kompozycję z czterech klonów pospolitych, 152 hortensji drzewiastych „Anabelle” oraz ponad 1700 sadzonek barwinka stanowiących zieloną ramę dla placu. Na skwerze zostanie także umieszczona tablica z życiorysem ks. Idziego Radziszewskiego – zapowiada Głazik.
Wykonawca prac ma osiem miesięcy na zakończenie inwestycji.
Skwer abp Życińskiego w Lublinie – informacje ogólne
Skwer im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego to niewielki plac, leżący pomiędzy Al. Racławickimi i ul. Radziszewskiego, znajdujący się tuż za pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przy pl. Teatralnym w Lublinie. Miejsce to zyskało swojego patrona w wyniku uchwały podjętej przez Radę Miasta Lublin w lutym 2012 r. (abp Życiński był metropolitą lubelskim w latach 1997-2011).
W centralnej części skweru stoi podobizna ks. Idziego Radziszewskiego, którą odsłonięto w grudniu 2018 r., w setną rocznicę rozpoczęcia działalności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego był współzałożycielem i pierwszym rektorem.
Zobacz także galerię zdjęć: Ewakuacja mieszkańców dzielnicy Kalinowszczyzna w Lublinie