Turyści

i

Autor: unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

TURYSTYKA

To miasto chce nagrodzić „ekologicznych turystów”. Będą mogli zjeść i pozwiedzać za darmo

2024-07-10 8:31

Bezpłatny posiłek i możliwość darmowego zwiedzania z przewodnikiem – na takie przywileje mogą liczyć turyści, którzy podczas swojego pobytu w Kopenhadze wykażą się „proekologiczną postawą”. Miasto uruchomi specjalny program, z którego przyjezdni będą mogli skorzystać przez niecały miesiąc.

W oświadczeniu wydanym przez kopenhaskich urzędników ze stołecznego urzędu ds. turystyki Wonderful Copenhagen czytamy, że program CopenPay obejmuje „przekształcenie działań proekologicznych w walutę umożliwiającą przeżycie doświadczeń kulturalnych”. Będzie można z niego skorzystać od 15 lipca do 11 sierpnia br.

Jak Kopenhaga nagrodzi ekologicznych turystów?

Odwiedzający miasto, którzy zabiorą odpady z tworzyw sztucznych i przyniosą je do Państwowego Muzeum Sztuki, będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których zamienią śmieci w dzieła sztuki. Osoby, które przyjadą rowerem, autobusem lub pociągiem do elektrowni cieplnej CopenHill, będą mogły bezpłatnie zjeżdżać na nartach po sztucznym stoku, który mieści się na dachu budynku.

Zajadał się nimi król Kazimierz, do dzisiaj rządzą w Lublinie

Nagrody dla ekologicznych turystów mogą zostać przyznane, jeśli pokażą oni, na przykład, wykorzystany bilet komunikacji miejskiej. System opiera się głównie na zaufaniu.

„CopenPay nagradza takie działania, jak jazda na rowerze, udział w sprzątaniu lub wolontariat (…), oferując w nagrodę bezpłatne wycieczki po muzeach z przewodnikiem, wypożyczenie kajaków, a nawet darmowe wegetariańskie posiłki przyrządzane z lokalnych upraw” – zachęca w oświadczeniu Wonderful Copenhagen.

Znasz Lubelszczyznę? Odpowiedz, które jeziora zlokalizowane są w województwie lubelskim!

Pytanie 1 z 10
Czy jezioro Okonińskie leży na Lubelszczyźnie?

Jak zaznaczył Mikkel Aaroe Hansen, dyrektor generalny urzędu ds. turystyki, „dzięki CopenPay dajemy ludziom możliwość lepszego doświadczenia tego, co oferuje Kopenhaga, jednocześnie zmniejszając obciążenie naszej planety”.

W internecie dostępna jest mapa ponad 20 obiektów objętych programem CopenPay. Organizatorzy podkreślają, że jeśli projekt okaże się sukcesem, wówczas może być on realizowany przez cały rok.

Zobacz także: Gdzie w Lublinie kupisz najlepszego cebularza? Oto lista miejsc wskazanych przez naszych Czytelników

Listen on Spreaker.