Spis treści
- To „malinowy powiat” w woj. lubelskim. Gdzie się znajduje?
- Co warto zobaczyć w „malinowym powiecie”? Lista atrakcji turystycznych
To „malinowy powiat” w woj. lubelskim. Gdzie się znajduje?
W południowo-zachodniej części woj. lubelskiego leży powiat kraśnicki, który zyskał miano „malinowego powiatu”. W jego skład wchodzą następujące gminy:
- Kraśnik (gm. miejska),
- Annopol (gm. miejsko-wiejska),
- Urzędów (gm. miejsko-wiejska),
- Dzierzkowice (gm. wiejska),
- Gościeradów (gm. wiejska),
- Kraśnik (gm. wiejska),
- Szastarka (gm. wiejska),
- Trzydnik Duży (gm. wiejska),
- Wilkołaz (gm. wiejska),
- Zakrzówek (gm. wiejska).
Powiat kraśnicki nazywany jest „malinowym powiatem” ze względu na to, że stanowi on jedno z największych zagłębi produkcji malin nie tylko w Polsce, ale i Europie. Plantacje tych owoców zlokalizowane są między innymi w okolicach Kraśnika (który jest stolicą tego powiatu), Urzędowa, Annopola i Gościeradowa, a pierwsze z nich pojawiły się tu już na początku lat 70. XX wieku. Ze względu na sprzyjające warunki glebowe, maliny zbierane w powiecie kraśnickim wyróżniają się swoim smakiem, dzięki czemu są przeznaczane na przykład do produkcji soków malinowych i innych przetworów.
Aby docenić pracę plantatorów z powiatu kraśnickiego, przez lata organizowano na jego terenie imprezę plenerową pod nazwą „Maliniaki”, która była jednym z najważniejszych wydarzeń w regionie. W jej trakcie można było m.in. odwiedzić stoiska lokalnych kół gospodyń wiejskich oraz posłuchać koncertów gwiazd rodzimej sceny muzycznej. Warto jednak zaznaczyć, że powiat kraśnicki słynie nie tylko z produkcji malin, ale też innych owoców, w tym np. truskawek i porzeczek.
Co warto zobaczyć w „malinowym powiecie”? Lista atrakcji turystycznych
W powiecie kraśnickim można odnaleźć turystyczne perełki, o których niewiele osób w regionie słyszało. Co zatem warto odwiedzić przyjeżdżając na wycieczkę po tym owocowym zakątku Lubelszczyzny? Oto lista najciekawszych, naszym zdaniem, atrakcji turystycznych „malinowego powiatu”:
- Kraśnik – to stolica powiatu. Odwiedzając to miasto warto np. zajrzeć do „najbardziej kolorowej biblioteki w Polsce”, zobaczyć jedyny w Polsce pomnik cegły znajdujący się na kraśnickim rynku, odwiedzić kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pospacerować nad Zalewem Kraśnickim oraz wybrać się do Muzeum 24. Pułku Ułanów i Regionalnego Muzeum Pożarnictwa;
- Annopol – warto odwiedzić tu np. kościół pw. św. Joachima i Anny,
- Pałac Suchodolskich w Gościeradowie,
- „Pole zjawienia” w Księżomierzy,
- rezerwat przyrody Marynopole,
- polskie Hollywood w Szastarce.
Rozwiąż także nasz quiz: Rozpoznaj dzielnicę Kraśnika
