Polna droga

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

CIEKAWOSTKI

W tej wsi w woj. lubelskim znajduje się „pole zjawienia”. Zbudowano tam kamienną grotę

2025-05-20 13:56

Czy wiecie, że w jednej z miejscowości w woj. lubelskim znajduje się „pole zjawienia”? Historia tego ważnego punktu na mapie regionie sięga czasów średniowiecza. Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. W tej wsi w woj. lubelskim jest „pole zjawienia”
  2. Tu w woj. lubelskim mieści się „pole zjawienia”. To tu płakała Matka Boska

W tej wsi w woj. lubelskim jest „pole zjawienia”

Księżomierz to dawna wieś położona w gminie Gościeradów w powiecie kraśnickim na Lubelszczyźnie. Historia tej miejscowości znana jest od XVI w., kiedy to występowała pod nazwą „Xiaszmiesza” i leżała w powiecie urzędowskim. W latach 1975-1989 wieś ta należała do woj. tarnobrzeskiego, a po reformie administracyjnej w 1999 r. znalazła się w woj. lubelskim.

Według danych statystycznych z końca 2021 r., w Księżomierzy mieszka około tysiąca mieszkańców (989). Co warte zaznaczenia, od 2024 r. nastąpiła ważna zmiana w nazewnictwie tego obszaru. Dotychczasowe części wsi Księżomierz zmieniły swój rodzaj i nazwę na następujące:

  • Ulica Dzierzkowska na Księżomierz Dzierzkowska,
  • Ulica Gościeradowska na Księżomierz Gościeradowska,
  • Ulica Kościelna zmieniła na Księżomierz Kościelna.
Wojewódzka Izba Tradycji Pożarniczych w Kraśniku

Tu w woj. lubelskim mieści się „pole zjawienia”. To tu płakała Matka Boska

Najsławniejszym miejscem w Księżomierzy jest „pole zjawienia”. Wiąże się z nim historia, według której na jednym z pól tuż za wsią (przy drodze prowadzącej w stronę Annopola), w czasie klęsk żywiołowych na przełomie XVI/XVII w., objawiła się Matka Boska. Zgodnie z lokalnymi przekazami, Maryja przybrała wtedy postać siedzącej na przydrożnym kamieniu płaczącej chłopki, ubranej w zwykły, codzienny strój.

Choć nazwisko osoby, która zobaczyła Matkę Boską nie jest znane, to wieść o objawieniu szybko zyskała rozgłos, a na miejsce tłumnie przybywali z darami nie tylko mieszkańcy Księżomierzy, ale i przybysze z okolicznych miejscowości. Zdaniem niektórych, wizyta w tym miejscu miała im dać szczególne łaski.

„Władze kościelne sceptycznie odniosły się do tych widzeń. Biskup zabronił księżom ogłaszać wiernym o zjawiskach, jakie działy się w Księżomierzy, dopóki stosowna komisja nie wyda w tej sprawie orzeczenia, zaś komisarze biskupi polecili zakopać kamień, na którym miała siedzieć Matka Boża” – czytamy na stronie gminy Gościeradów.

Mimo to, informacje o objawieniu maryjnym dotarły do biskupa krakowskiego kar. Bernarda Maciejowskiego, który przybył na pole za Księżomierzą, a po powrocie z tej wyprawy zorganizował w Krakowie procesję pokutną. Niedługo później klęski żywiołowe, jakie od pewnego czasu przechodziły nad krajem, ustąpiły. Wówczas biskup nakazał, by w miejscu objawienia w Księżomierzy zbudować murowaną kapliczkę. Ta zyskała wezwanie Narodzenie Najświętszej Maryi Panny (od 1626 r. pełniąc rolę kościoła filialnego parafii Dzierzkowice), a w jej wnętrzu umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodzący najprawdopodobniej z początku XVII w.

„Od samego początku uznawany był jako cudowny, a miejsce, na którym postawiono kapliczkę, nazywano Zjawieniem” – informuje gmina Gościeradów.

W XVIII w. kapliczka popadła w zniszczenie. Zgodnie z kolejną legendą, gdy podarowany przez biskupa obraz próbowano przewieźć do parafii w Dzierzkowicach, zaprzęgnięte do wozu woły stanęły tuż przy granicy wsi. Chłopi zostawili zwierzęta na chwilę i poszli poprosić o pomoc okolicznych mieszkańców. Kiedy wrócili na miejsce, obraz nie znajdował się już na wozie, a widniał zawieszony na lipie. Wtedy uznano, że Matka Boska udowodniła w ten sposób, że chce, by dzieło pozostało w Księżomierzy. Później we wsi wybudowano kościół, a kult Matki Boskiej Księżomierskiej coraz bardziej się rozszerzał.

Z kolei nazwa „pole zjawienia” przetrwała do czasów współczesnych. Dzisiaj znajduje się tam krzyż wraz z kamienną grotą (wybudowaną na początku lat 80. XX w.), w której stoi figurka Maryi, upamiętniająca jej średniowieczne objawienie.

Obecnie Księżomierz jest jednym z najmłodszych sanktuariów maryjnych w woj. lubelskim. Ponadto, organizowany jest tu coroczny Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej – „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź”. W tym roku odbędzie się już dziewiętnasta edycja tego wydarzenia, którą zaplanowano na niedzielę, 25 maja.

Rozwiąż także nasz quiz: Rozpoznaj powiat z woj. lubelskiego po nazwie miejscowości

Umiesz rozpoznać powiat po nazwie miejscowości w woj. lubelskim?
Pytanie 1 z 10
W którym powiecie leży wieś o nazwie Ameryka?
Lublin Radio ESKA Google News