- Cieszymy się bardzo, że ten program będzie uruchomiony - mówi prof. Robert Rejdak. - Ten program przyniesie pomoc dla wielu tysięcy pacjentów. Ja oceniam, że w ciągu pierwszego roku skorzysta z niego około siedmiu tysięcy pacjentów. W skali następnych lat ta liczba może osiągnąć około trzydziestu tysięcy. Jednocześnie program lekowy będzie takim systemem, który pozwoli kontrolować dodatkowo powikłania oczne, ale w ogóle też leczenie cukrzycy. Spowoduje bliską współpracę między lekarzami z różnych dziedzin: okulistą, diabetologiem, lekarzem rodzinnym.
Cukrzycowy obrzęk plamki jest ciężkim powikłaniem cukrzycy. Powoduje spadek ostrości wzroku i zaburzenia widzenia centralnego.
- Dotyka on przede wszystkim plamki, która jest odpowiedzialna za wyraźne czytanie, rozpoznawanie twarzy, korzystanie ze sprzętu elektronicznego - dodaje prof. Rejdak. - Jeśli dochodzi do tej choroby pacjent w zasadzie wypada z życia społecznego oraz zawodowego.
Program lekowy umożliwi pacjentom dostęp do wszystkich leków stosowanych w leczeniu tego schorzenia. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii, dzięki podobnemu rozwiązaniu w ciągu 3-4 lat praktycznie wyeliminowano ślepotę z powodów cukrzycowych.
Polecany artykuł: