GALERIA

Ten kościół w Lublinie jest związany z bitwą pod Grunwaldem! Ufundował go król Polski. Zobacz zdjęcia

2025-01-16 21:11

Jedną z najstarszych świątyń, jakie znajdują się na terenie Lublina jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, znany szerzej jako pobrygidkowski. Nie każdy wie, że historia powstania tego obiektu ma związek z… bitwą pod Grunwaldem! Zaciekawieni? Poznajcie szczegóły i zobaczcie zdjęcia.

Spis treści

  1. Co wspólnego ma kościół pobrygidkowski w Lublinie z bitwą pod Grunwaldem?
  2. Czym wyróżnia się kościół pobrygidkowski w Lublinie?

Co wspólnego ma kościół pobrygidkowski w Lublinie z bitwą pod Grunwaldem?

Znajdujący się przy ul. Narutowicza w Lublinie kościół pw. Wniębowzięcia NMP Zwycięskiej, który przez wiele osób kojarzony jest jako kościół pobrygidkowski lub powizytkowski to zabytkowy obiekt, który jest jednocześnie jedną z najstarszych świątyń w mieście. Został wybudowany w pierwszej połowie XV wieku, a dokładniej – w latach 1412-1426 i powstał na miejscu kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii.

Fundatorem kościoła był król Polski Władysław Jagiełło, który budowę tej świątyni traktował jako wyraz wdzięczności za zwycięstwo swoich wojsk w bitwie pod Grunwaldem. Co więcej, wzniesieniem budynku zajmowali się jeńcy krzyżaccy, którzy zostali osadzeni na lubelskim zamku. Fakt ten został odnotowany na tablicach pamiątkowych, a jedna z nich znajduje się obecnie przy wejściu głównym do kościoła. Napis na niej brzmi następująco:

„Matce Boskiej Zwycięskiej kościół ten wzniósł rękami jeńców krzyżackich król Władysław Jagiełło jako votum za wygranie bitwy pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r. W 535. rocznicę w roku złamania potęgi niemieckiej kamień ten wmurowano. R.P. 1945”.

Kłaniajcie się królowie! Orszak Trzech Króli przeszedł przez Lublin

Z inicjatywy króla Władysława Jagiełły obok świątyni wzniesiony został również klasztor brygidek i brygidów, którzy zostali sprowadzeni do Lublina z Gdańska w 1412 r. Stało się tak w związku z legendą, wedle której zwycięstwo w bitwie nad krzyżakami miała przepowiedzieć już św. Brygida Szwedzka.

Siostry brygidki pozostały w tym miejscu do XIX wieku. Następnie wprowadził się tutaj zakon wizytek, lecz nie osiadł tu na długo. To właśnie stąd wzięło się natomiast powszechne określanie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie jako pobrygidkowski lub powizytkowski. Dziś obiekt ten funkcjonuje jako kościół rektoralny.

Czym wyróżnia się kościół pobrygidkowski w Lublinie?

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie został zbudowany w stylu gotyckim, a jego bryła zachowała się do czasów współczesnych w niemal niezmienionym stanie! Wśród charakterystycznych cech świątyni należy wymienić m.in. niesymetryczny podział na dwie nawy oraz sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu kościoła znajdują się liczne zabytki, wśród których wyróżnić można na przykład:

  • XV-wieczny krucyfiks,
  • fragmenty gotyckiej polichromii,
  • gotycki obraz św. Brygidy w ołtarzu głównym prezbiterium (z XV w.),
  • szaty i naczynia liturgiczne pochodzące od XVIII wieku wzwyż,
  • tablice pamiątkowe,
  • cykl kilkunastu obrazów ukazujących życie św. Brygidy,
  • prostokątny dębowy portal między prezbiterium a zakrystią,
  • ekspozycję numizmatyczną,
  • krypty,
  • wieżę kościelną.

Ponadto, w grudniu ub. r. przed kościołem pojawiła się jedna z trzech pierwszych rzeźb koziołków, które zainaugurowały nowy Koziołkowy Szlak Legend w Lublinie. Wiktoria, bo takie imię nosi wspomniana figurka, symbolicznie nawiązuje do historii wiążącej wygraną bitwę pod Grunwaldem z lubelską świątynią.

Dodajmy, że kościół pobrygidkowski w Lublinie oferuje możliwość zwiedzania swoich wnętrz wraz z przewodnikiem. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej pobrygidkowski.pl.

Zobacz także galerię zdjęć: Kościół pobrygidkowski w Lublinie na starych zdjęciach

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: