sekrety lubelszczyzny

Tej krainy nie znajdziesz na mapie woj. lubelskiego! Gdzie są Kraszczady? Sprawdź

2024-07-10 22:51

Jeszcze nie wszyscy o niej słyszeli, ale na pewno wszyscy powinni zobaczyć ją na własne oczy. Mowa o krainie, której co prawda nie znajdziemy na mapie Lubelszczyzny, ale nazywana jest Kraszczadami, czyli Krasnostawskimi Bieszczadami. O co dokładnie chodzi?

Kraszczady, jak sugeruje sama nazwa (wymyślił ją Zbigniew Soczyński, Jana Stomm i Stanisław Rycyk), leżą na terenie powiatu krasnostawskiego. Mowa tutaj przede wszystkim o terenach mieszczących się na obszarze gmin Gorzków, Rudnik i Żółkiewka. Ochrzczenie tego terenu Małymi albo Krasnostawskimi Bieszczadami jest związane z ukształtowaniem terenu charakterystycznym właśnie dla Bieszczad.

Lubelskie. Oberwanie chmury w Zamościu

Czym wyróżniają się Kraszczady?

Kraszczady mają zróżnicowaną rzeźbę terenu, co zawdzięczają temu, że człowiek nie próbował jej za bardzo przekształcać. Znajdziemy tam całkiem znaczące wzniesienia (do 300 m n.p.m.) z łagodnymi stokami. Kraszczady przecinają gęste siatki dolin, pól i wąwozów lessowych, a na wytrwałych wędrowców i wędrowczynie czekają malownicze źródła, źródliska i doliny rzek – przede wszystkim Wieprza, Żółkiewki, Giełczewki i Łętowni.

Osoby lubiące rzucić okiem na coś stworzonego ludzką ręką będą mogły napawać się widokiem unikatowych zabytków, pośród których znajdują się m.in. popularne ruiny zamku w Krupem i tajemnicze mauzoleum na szczycie zwanym Grobiskiem.

Zobacz zdjęcia: Kraszczady, czyli lubelskie Bieszczady. Tej krainy nie ma na mapach!