sekrety lubelszczyzny

Tego nie ma na mapach woj. lubelskiego! Gdzie można znaleźć Kraszczady?

2024-05-20 16:51

Nie wszyscy o nich słyszeli, ale na pewno wszyscy powinni zobaczyć je na własne oczy. Mowa o krainie, której próżno szukać na mapie, a którą nazwano Krasnostawskimi Bieszczadami, czyli Kraszczadami.

Kraszczady, jak łatwo się domyślić po nazwie (wymyślonej przez Zbigniewa Soczyńskiego, Jana Stomma i Stanisława Rycyka) położone są w pow. krasnostawskim – przede wszystkim na terenie gmin Gorzków, Rudnik i Żółkiewka. Ochrzczenie tego terenu Małymi albo Krasnostawskimi Bieszczadami jest związane z ukształtowaniem terenu charakterystycznym właśnie dla Bieszczad.

Kraszczady mają zróżnicowaną rzeźbę terenu, co zawdzięczają temu, że człowiek nie próbował jej za bardzo przekształcać. Znajdziemy tam całkiem znaczące wzniesienia (do 300 m n.p.m.) z łagodnymi stokami. Kraszczady przecinają gęste siatki dolin, pól i wąwozów lessowych, a na wytrwałych wędrowców i wędrowczynie czekają malownicze źródła, źródliska i doliny rzek – przede wszystkim Wieprza, Żółkiewki, Giełczewki i Łętowni.

Osoby lubiące rzucić okiem na coś stworzonego ludzką ręką będą mogły napawać się widokiem unikatowych zabytków, pośród których znajdują się m.in. popularne ruiny zamku w Krupem i tajemnicze mauzoleum na szczycie zwanym Grobiskiem.

Zobacz zdjęcia: Kraszczady, czyli lubelskie Bieszczady. Tej krainy nie ma na mapach!

Magiczne Bieszczady jesienią