Spis treści
- Te wsie w 2025 r. zostaną miastami
- Końskowola w woj. lubelskim zostanie miastem
- Kurów będzie nowym miastem na Lubelszczyźnie
- Wąwolnica w woj. lubelskim zyska prawa miejskie
Te wsie w 2025 r. zostaną miastami
Końskowola, Kurów i Wąwolnica – te trzy miejscowości leżące w powiecie puławskim w województwie lubelskim od nowego roku zyskają prawa miejskie. Ogółem, od 1 stycznia 2025 r. na mapie Polski pojawi się łącznie siedem nowych miast. Poza powyżej wymienionymi wsiami z Lubelszczyzny, do tego grona dołączą także:
- Kazanów z woj. mazowieckiego,
- Kobylnica z woj. pomorskiego,
- Sobków z woj. świętokrzyskiego
- oraz Zaniemyśl w woj. wielkopolskim.
Zmiany te zostały zawarte w „projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy”.
Końskowola w woj. lubelskim zostanie miastem
Końskowola to miejscowość, która jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, według stanu na 31 grudnia 2021 r., wynika, że na jej terenie mieszka ponad 8,6 tys. osób. Wieś ta określana jest mianem „różanej stolicy województwa lubelskiego” i co roku organizowane jest w niej wielkie Święto Róż. Zastanawiacie się, co ciekawego można zobaczyć w Końskowoli? Przede wszystkim warto zwrócić tu uwagę na zabytkowy rynek, kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła oraz kościół pw. św. Anny, a także dwór Tęczyńskich.
Kurów będzie nowym miastem na Lubelszczyźnie
Kurów to osada położona nad rzeką Kurówką w woj. lubelskim. Jest siedzibą gminy. Według danych GUS z końca 2021 r., na jej terenie mieszka około 7,5 tys. osób. Przyjeżdżając tu warto odwiedzić m.in. takie miejsca jak: kościół pw. Narodzenia NMP i św. Michała Archanioła, dzwonnicę i budynek barokowo-klasycystycznej szkoły parafialnej z XVIII w.
Wąwolnica w woj. lubelskim zyska prawa miejskie
Wąwolnica to jedna z najbardziej znanych miejscowości leżących w powiecie puławskim na Lubelszczyźnie. Na terenie gminy o tej nazwie mieszka około 4,5 tys. osób (dane GUS z 31 grudnia 2021 r.). Wieś ta została rozsławiona dzięki figurze Matki Bożej Kębelskiej, a do tutejszego sanktuarium co roku pielgrzymują wierni z całego kraju. Najważniejsze wydarzenia odbywają się tu na początku września.
Jak te miejscowości prezentują się na archiwalnych zdjęciach? Zebraliśmy dla was kilka ujęć z serwisu fotopolska.eu oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobaczcie!