„Do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączane są traktory, które stanowią wartość historyczną i naukową, a dzięki zachowaniu oryginalnego wyposażenia i konstrukcji – stały się świadectwem minionej epoki” – wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim facebookowym fanpage’u. Podkreśla przy tym, że brana jest tu pod uwagę „zasada niepowtarzalności danych modeli”.
Które modele traktorów znajdziemy na liście zabytków?
Wśród pojazdów, które znajdują się w wojewódzkiej ewidencji zabytków najliczniejsze są traktory marki Ursus. Wśród nich odnaleźć można m.in.: Ursusa C-45, który jest jednym z najstarszych obiektów w spisie (pochodzi z ok. 1948 r.).
„To wyjątkowy pojazd, którego rozwiązania konstrukcyjne i techniczne wzorowane były na modelu niemieckiego ciągnika Lanz Bulldog D9506. Po wojnie, w odbudowywanych ze zniszczeń Zakładach Mechanicznych Ursus zdecydowano się wdrożyć konstrukcję wspomnianej niemieckiej maszyny, która miała odpowiadać na pilną potrzebę produkcji ciągników rolniczych. Ich seryjna fabrykacja pod oznaczeniem Ursus C-45 rozpoczęła się w 1947 r. Zaletą prezentowanego tu ciągnika Ursus C-45 był stosunkowo tani koszt, co miało niebagatelne znaczenie w trudnych latach powojennych. Nowatorskie rozwiązanie stanowiła konstrukcja silnika na oleje ciężkie, zwiastująca przyszłe silniki wysokoprężne Diesla. Konstrukcja dawała niezwykle wysoki jak na ówczesne czasy stosunek mocy do masy silnika. W porównaniu do stosowanych wtedy jeszcze w rolnictwie maszyn z silnikami parowymi, obsługa traktora Ursus C-45 była mniej czasochłonna – traktor po zatankowaniu i uzupełnieniu oleju mógł przepracować około 15 godzin bez specjalnej obsługi” – czytamy na profilu LWKZ.
Z dalszej części posta dowiadujemy się, że traktor ten był stosunkowo niewielki w porównaniu do maszyn parowych, ale posiadał ciężki silnik. Nie łatwo było go uruchomić – konieczna była do tego wprawa i spora siła fizyczna.
Warto dodać, że w wojewódzkiej ewidencji zabytków, oprócz Ursusa C-45 znajdują się także m.in.: modele C-330 i C-328 tej firmy.
Nie tylko Ursusy
Ciekawym modelem, który także znajduje się na liście wojewódzkich zabytków jest traktor McCormick IH 353. Jak podaje LWKZ, ciągnik ten powstał w amerykańskiej wytwórni produkującej maszyny rolnicze i pochodzi z 1967 r.
„Prezentowany egzemplarz pierwotnie użytkowany w USA został eksportowany do Niemiec, następnie sprowadzony do Polski. Cechuje go trwała konstrukcja” – dodaje LWKZ.
Zobacz także: Zlot pojazdów FSC i PRL w Lublinie [ZDJĘCIA]
Polecany artykuł: