wspomnienia

Tak w czasach PRL-u wyglądała kopalnia Bogdanka! Zobacz te unikalne zdjęcia

2024-04-15 15:30

Bogdanka to wieś niedaleko Łęcznej położonej ponad 20 km od Lublina. Za sprawą istnienia tam kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” tę nazwę zna cała Polska. Mamy zdjęcia z czasów, kiedy dopiero powstawała!

Budowa pilotażowej kopalni rozpoczęła się w 1975 r., ale jej historia jej początków jest znacznie starsza. Wiąże się z pierwszą wzmianką o znalezieniu węgla na głębokości 15 metrów na Wołyniu (1881 r.) i tezą, że na zachód od niego mogą znajdować się jego dużo większe ilości. I tak od 1938 r. można mówić o wołyńsko-lubelskich basenie węglowym. Prace w tym kierunku skomplikował wybuch drugiej wojny światowej i wrócono do nich dopiero w 1955 r., ale otwór poszukiwawczy odwiercono w Chełmie. Ziemia łęczyńska została w tym celu rozryta dekadę później, a po dwóch rada ministrów podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy Kopalni Pilotująco-Wydobywczej LZW w Bogdance. Nazwą utworzonego wówczas przedsiębiorstwa były Kopalnie Lubelskiego Zagłębia Węglowego w Budowie.

Prywatyzacja kopalni rozpoczęła się w 2009 i niespełna rok później Skarb Państwa dysponował już tylko 4,97 proc. akcji. W kolejnych latach ta wartość jeszcze się zmniejszała, żeby w 2015 r. kontrolowana przez Skarb Państwa spółka Enea kupiła 65 proc. udziałów.

O tym, co dziś dzieje się w Bogance, piszemy na bieżąco, ale z rzeczy historycznych zostały nam zdjęcia. W PRL-u, czyli w początkach istnienia, kopalnia prezentowała się tak:

W kopalni Zofiówka odnaleziono dwa kolejne ciała. Morze zniczy przed kopalnia metanową.