bogdanka

i

Autor: Marta Wcisło Facebook/canva

kontrowersje

Rozebrane kobiety na zdjęciach z kopalni. Bogdanka wydała oświadczenie

2023-11-02 19:03

Nad kopalnią LW Bogdanka nie przestają się zbierać czarne chmury. Tym razem kontrowersje wywołała sesja fotograficzna roznegliżowanych kobiet. Panie pozowały na terenie spółki. Bogdanka wydała oświadczenie.

Fotografie opublikowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło.

– Uwaga! To nie żart. To sesja zdjęciowa w kopalni Bogdanka (Pole Stefanów, sekcja warsztatowa 28/29 października 2023 r.). I to nie są górniczki. Czy po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią? Skandal! – czytamy w poście.

Pisząc o zaręczynach, polityczka nawiązywała do wydarzeń z grudnia związanych z nowo wybranym posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Moskalem, który zjechał pod ziemię, żeby oświadczyć się partnerce. Towarzyszył im w tym dzisiejszy prezes spółki, wtedy jeszcze wiceprezes zarządu kopalni Bogdanka ds. strategii i rozwoju, Kasjan Wyligała.

Warto również dodać, że to nie pierwsza sytuacja, w której posłanka krytykuje tę górniczą państwową spółkę. We wrześniu zresztą przyznała, że dostała przedsądowe pisma od Boganki i puławskich Azotów. Pierwsza z nich zwróciła się do Wcisło o „zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, wedle których w kopalni dochodzi do marnotrawienia środków finansowych i nepotyzmu politycznego, co doprowadziło rzekomo do obniżenia pozycji i prestiżu spółki”.

Post Wcisło został opublikowany w czwartek po godz. 13. Nieco ponad dwie godziny później na facebookowym profilu Lubelskiego Węgla Bogdanki ukazało się oświadczenie. Dowiadujemy się z niego, że spółka nie wiedziała, jaki charakter mają mieć fotografie oraz że nie tworzy i nie promuje kalendarza zawierającego nagie zdjęcia kobiet.

W związku z opublikowaniem w mediach społecznościowych fotografii modelek z sesji zdjęciowej wykonanych przez i na zlecenie ATUT Śląskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie na terenie naszej Spółki informujemy, że Lubelski Węgiel Bogdanka nie został poinformowany o kontrowersyjnym charakterze tej sesji zdjęciowej.

LW Bogdanka nie tworzy i nie będzie tworzyć lub promować kalendarzy zawierających nagie zdjęcia kobiet.

Wyżej wspomniana sesja została wykonana w weekend, tj. w czasie, gdy ruchem w kopalni nadzoruje podmiot trzeci. Tego dnia prace górnicze kontrolowane były przez Korporację Gwarecką S.A. w związku z zawartą z tą spółką umową. LW Bogdanka nie miała więc wiedzy o rodzaju wykonywanych zdjęć, tym bardziej, że zgłoszony wniosek o zgodę na fotografowanie dotyczył zdjęć górniczych „ciągników BIZON w warunkach dołowych”. Zważywszy na możliwość celowego wprowadzenia Zarządu LW Bogdanka w błąd, Spółka rozważy możliwość skierowania roszczeń przeciwko ATUT Śląskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne Sp. z o.o. w Cieszynie.

Jednocześnie, w stosunku do pracowników (zarówno Spółki jak i podmiotu zewnętrznego), którzy tego dnia nie dopełnili swoich obowiązków w zakresie przestrzegania przepisów BHP, zostaną wyciągnięte najsurowsze konsekwencje służbowe przewidziane w Kodeksie Pracy.

Cmentarze choleryczne w Rzeszowie