Szpital wojewódzki doczeka się nowej sali operacyjnej. I nie tylko

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Urząd Marszałkowski w Lublinie

Szpital wojewódzki doczeka się nowej sali operacyjnej. I nie tylko

2022-05-24 15:59

Szpital przy al. Kraśnickiej będzie miał nowy budynek zabiegowo-anestezjologiczny. Budowa bloku operacyjnego, który tam będzie, była zaplanowana już wtedy, gdy szpital powstawał. Teraz po prawie 50 latach pierwotne założenie zostanie zrealizowane.

- Kończymy budowę szpitala przy al. Kraśnickiej - zapowiedział Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. - Pieniądze, które zostały nam z Regionalnego Programu Operacyjnego postanowiliśmy przeznaczyć na budowę tzw. bloku R, czyli wysokospecjalistycznego oddziału, który będzie składał się z 6 bardzo nowoczesnych sal operacyjnych, sterylizatorni, apteki oraz oddziału intensywnej terapii. Wchodzimy w XXI wiek jeśli chodzi o leczenie.

Budynek zabiegowo-anestezjologiczny powstanie od podstaw i będzie przylegał do bloku C. Zostaną tam zainstalowane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne do sterowania mediami.

- Dotychczas centralny trakt operacyjny był zlokalizowany w pomieszczeniach tymczasowych - mówi Piotr Matej, dyrektor szpitala wojewódzkiego - Tymczasowe rozwiązania trwają dość długo, do chwili obecnej. Powstanie między innymi 18-łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. To odpowiedź na zapotrzebowanie tego szpitala. Będą tam najbardziej nowoczesne respiratory, tzw. inteligentne, a także inteligentne sale operacyjne, gdzie będzie można zarządzać praktycznie wszystkimi procesami, a także urządzeniami znajdującymi się tam. Do tego apteka szpitalna, która zupełnie zmienia dotychczasowy model funkcjonowania aptek szpitalnych. Będą tam leki dedykowane danemu pacjentowi i przygotowywane w aptekach szpitalnych.

Budowa nowego budynku szpitala wojewódzkiego rozpocznie się po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego, które będzie trwało co najmniej 65 dni. Po podpisaniu umowy, firma, która wygra przetarg rozpocznie budowę. Budynek ma być gotowy w 2023 roku. Jego koszt to 76 milionów złotych.​