Szczepionki mogą uratować życie, na przykład pacjentom z nowotworami mózgu. - Samo szczepienie zupełnie nie wpływa na leczenie, które stosujemy w klinice neurochirurgii. Mogę powiedzieć, że szczepienie nawet chroni pacjentów, bo jeżeli chory z dodatkowymi obciążeniami będzie zaszczepiony, wówczas przebieg choroby będzie łagodniejszy. Taki pacjent ma większe szanse na przeżycie niż ten nieszczepiony - mów nam prof. dr hab. n. med. Tomasz Trojanowski z kliniki neurochirurgii szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie i krajowy konsultant w dziedzinie neurochirurgii.
Z kolei z rekomendacji Polskiego Towarzystwa Neurologicznego szczepić powinni się także pacjenci neurologiczni.
- Chyba że dotyczy to ogólnych predyspozycji do infekcji czy alergii. Zasadniczo jednak zalecamy naszym pacjentom szczepienia przeciw covid-19 - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, szef kliniki neurologii SPSK4 i prezes elekt PTN.
Podstawowym przeciwwskazaniem do szczepienia jest skłonność do reakcji uczuleniowych. Mimo to, szczepienie może być przeprowadzone po szczegółowej konsultacji i pod opieką lekarza specjalisty.
15 stycznia mają ruszyć zapisy na szczepienia populacyjne. Rejestracji będzie można dokonać w przychodni lekarza rodzinnego.