- Z satysfakcją i dumą przyjęliśmy informację o nagrodzie w kategorii, w której Lublin jest niekwestionowanym liderem. Nasze miasto od niemal 70 lat stale rozwija zbiorowy transport, który jest ukierunkowany na elektromobilność i ekologię - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta Lublin. - Wyróżnienie, poprzez przyznanie nagrody specjalnej, potwierdza, że wkładany przez nas wysiłek w udoskonalanie i rozwój transportu publicznego jest na najwyższym poziomie. Testowanie pojazdu będzie cennym doświadczeniem.
Strażnicy miejscy sprawdzą czas ładowania pojazdu, zmiany zasięgu w zależności od stylu i warunków jazdy. Zweryfikują również jak urządzenia w samochodzie (np. radio czy klimatyzacja) wpływają na jego zasięg oraz jaki jest odzysk energii przy hamowaniu pojazdu.
Samochód nie jest oznakowany jako pojazd straży miejskiej, dlatego nie będzie wykorzystywany do działań interwencyjnych.
- Strażnicy mogą poruszać się nim, załatwiać inne sprawy związane z wykonywaniem swoich zadań, między innymi dzielnicowi, którzy jeżdżą w swoje rejony, załatwiają sprawy dla dzielnic - mówi Jacek Kucharczyk, komendant lubelskiej straży miejskiej. - Bardzo cieszymy się z tego, że ta nagroda w postaci testowania tego elektrycznego pojazdu trafiła do straży miejskiej. Na pewno dostarczymy cennych uwag z eksploatacji.
Lublin w konkursie Eco-Miasto został doceniony już piąty raz. Tym razem komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego. Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności. Jury zwróciło także uwagę na plany zakupu autobusu wodorowego.