Obecnie w NOSG służbę pełni około 3 tys. funkcjonariuszy i pracowników, których najważniejszymi codziennymi zadaniami są m.in.: ochrona granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej na terenie województwa lubelskiego i prowadzenie kontroli granicznej.
- Ustawowe zadania oddział realizuje siłami 20 placówek: 7 na granicy z Białorusią, 11 na granicy z Ukrainą oraz 2 realizującymi zadania w głębi kraju – mówi kpt SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy NOSG.
Teraz można wstąpić w ich szeregi. NOSG rozpoczął właśnie rekrutację kandydatów do służby w 2023 r.
Kto może wstąpić do straży granicznej?
Aby być funkcjonariuszem NOSG, należy spełnić kilka podstawowych wymogów. Strażnikiem granicznym może zostać każda osoba, która:
- posiada wyłącznie obywatelstwo polskie,
- ma nieposzlakowaną opinię,
- jest niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzysta w pełni z praw publicznych,
- posiada co najmniej średnie wykształcenie,
- posiada zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej,
- daje rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Jak złożyć dokumenty?
- Dokumenty od kandydatów do służby w SG, przyjmowane są w siedzibie oddziału w Chełmie, po wcześniejszym wyznaczeniu terminu i konkretnej godziny do ich złożenia – podkreśla Sienicki.
Kandydaci przed przyjściem z dokumentami do chełmskiej siedziby powinni wcześniej umówić się na wizytę. Mogą to zrobić telefonicznie pod numerami: 82-568 50 92 lub 797 337 619 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-15); za pośrednictwem strony internetowej NOSG lub mailowo na adres: [email protected] (w treści e-maila trzeba podać imię i nazwisko tylko jednego kandydata oraz nr telefonu).
Jak informuje kpt Dariusz Sienicki, w 2022 r. do służby w NOSG przyjętych zostało 149 nowych funkcjonariuszy. Więcej szczegółów dotyczących aktualnej rekrutacji znajdziecie na stronie: www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl.
Polecany artykuł: