Inspiracją dla festiwalowych wydarzeń jest twórczość laureata Literackiej Nagrody Nobla – Isaaka Bashevisa Singera, oraz lokalna historia.
Wydarzenia festiwalowe, na które składają się: projekcje filmowe, performatywne czytanie „Sztukmistrza z Lublina" oraz widowisko plenerowe dotrą do 16 miejscowości naszego regionu:
- 11 lipca - Lubartów
- 12 lipca - Krasnystaw
- 13 lipca - Goraj
- 14 lipca - Bychawa
- 15 lipca - Piaski
- 16 lipca - Łęczna
- 17 lipca - Kraśnik
- 18 lipca - Chełm
- 19 lipca - Józefów
- 20 lipca - Szczebrzeszyn
- 21 lipca - Janów Lubelski
- 22 lipca - Biłgoraj
- 23 lipca - Stary Dzików
- 24 lipca - Krasnobród
- 25 lipca - Tomaszów Lubelski
- 26 lipca - Lublin
Co będzie się działo w każdym z tych miast?
Będzie to między innymi: projekcja filmu „Mordechaj Gebirtig, czyli bądź zdrów mój Krakowie”. Następnie będą pieśni i opowieści Joszy Cwika, czyli muzyczno-gawędziarski, jednoosobowy spektakl, przywołując zapomniany świat żydowskiej Lubelszczyzny. Na koniec, o godzinie 20:00 w każdej z tych miejscowości odbędzie się coś, na co myślę czeka większość publiczności, czyli spektakl Przyjaciele Sztukmistrza 25 - mówi Magdalena Baj z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.
Isaac Bashevis Singer - to wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed II wojną światową. Zmarł w 1991 roku w Miami na Florydzie.
Szczegóły festiwalu znajdziecie na stronie Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN.
Obejrzyj także naszą galerię: W Lublinie rozpoczęto 39. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne