W ramach działań wspierających usługi społeczne wręczono 6 umów o dofinansowanie projektów o wartości prawie 23 milionów złotych. Z tych środków w województwie lubelskim powstaną między innymi kolejne Centra Usług Społecznych. Zostaną one utworzone w gminach: Bychawa, Karczmiska, Tuczna i Niedrzwica Duża.
- Udało nam się pozyskać ponad 5 milionów złotych. Centrum Usług Społecznych zastąpi dotychczas funkcjonujący Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Niedrzwica Duża. Chcemy, żeby ta oferta, którą ośrodek w tej chwili realizuje została poszerzona przede wszystkim o osoby potrzebujące wsparcia społecznego, ale także o seniorów, także o osoby młode, które będą miały możliwość skorzystania z bogatej oferty różnych usług kulturalnych, edukacyjnych - mówi Bartosz Dąbrowski, wójt gminy Niedrzwica Duża.
Na wsparcie rodziny i pieczy zastępczej wręczono 12 umów, których łączna wartość to prawie 21 milionów złotych.
Dofinansowanie dostał między innymi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
- Podpisaliśmy umowę na realizację dwóch projektów. Pierwszy projekt jest dedykowany rodzinom adopcyjnym, kandydatom na rodziców adopcyjnych. Drugi projekt jest dedykowany rodzinom wychowującym dzieci z FASD i ze Spektrum Autyzmu. Te dwa obszary, adopcja i wsparcie dzieci dotkniętych zespołem alkoholowym jest bardzo ważne i mamy nadzieję, że wzmocnimy w ten sposób potencjał rodzin i same dzieci, które będą miały kompleksowe wsparcie dzięki tym środkom unijnym. Projekt dotyczący rodzin adopcyjnych ma na celu wzmocnienie i propagowanie idei adopcji w województwie lubelskim - mówi Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.
Projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie ma zwiększyć świadomość na temat rodzicielstwa zastępczego i przyczynić się do wzrostu liczby rodzin zastępczych.
- Są tutaj ujęte dwa programy. Jeden dotyczy rodzin zastępczych. Chodzi o to, ażeby promować rodzicielstwo zastępcze, zwiększać liczbę. Natomiast drugi program dotyczy osób dorosłych, które są usamodzielniane. Więc w tym momencie te osoby między 18 a 23 rokiem życia, które wychodzą z pieczy zastępczej będzie dla nich robione takie doradztwo zawodowe, personalnie podejście do tych osób - mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor lubelskiego MOPR.
Łączna wartość wszystkich wręczonych umów wynosi blisko 44 miliony złotych.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Pierwszy śmigłowiec wyprodukowany w całości w woj. lubelskim wystartował
