Spis treści
Muzeum Wsi Lubelskiej nikomu nie trzeba przedstawiać. Jedyne, co warto przedstawić, to harmonogram wydarzeń zaplanowanych na najbliższy czas. W sierpniu flagowych punktów programu będzie kilka, a odbędą się w dwóch terminach: 15 i 20 sierpnia
Odpust na Matki Boskiej Zielnej
Odpust na Matki Boskiej Zielnej odbędzie się 15 sierpnia. To przywołanie tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Rynek muzealnego miasteczka ubarwią kolorowe, odpustowe kramy. Obok współczesnych produktów pojawi się stragan z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów muzeum – dewocjonalia, ozdoby, zabawki z drewna lub metalu. W kościele z Matczyna odbędzie się uroczyste nabożeństwo z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, podczas którego poświęcone zostaną tradycyjne bukiety zrobione z kłosów zbóż, owoców i ziół.
Festyn miodowo-ziołowy
Festyn miodowo-ziołowy odbędzie się 15 sierpnia. To wydarzenie promujące zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kuchni oraz prezentujące bogate tradycje pszczelarskie naszego regionu. Wydarzenie połączone jest z kiermaszem miodów, produktów zielarskich i rękodzieła, a także z zabawami edukacyjnymi. Można to połączyć ze zwiedzaniem Skansenu pod kątem ogrodów kwiatowo-ziołowych przy chałupach wiejskich, dworze ziemiańskim oraz plebanii.
Dożynki dworskie
Dożynki dworskie odbędą się 20 sierpnia, a rozpoczną od mszy w kościele z Matczyna. Następnie barwny korowód dożynkowy przejdzie przez muzealne miasteczko i wieś Wyżyny Lubelskiej pod dwór z Żyrzyna. Na ganku dworu zaprezentowane zostaną elementy obrzędu dożynkowego stanowiące połączenie dwóch tradycji. Pierwsza to wręczanie wieńca dożynkowego uwitego na drewnianym stelażu, tak jak to czyniono w majątku Sławin, gdzie obecnie zlokalizowane jest Muzeum Wsi Lubelskiej. Druga polegała na wręczeniu ziemianinowi i jego małżonce mniejszych wianków przygotowywanych z pszenicy i żyta, przyniesionych przez przodownice, co też zostanie zaprezentowane.
Potańcówka w skansenie
Potańcówka w skansenie odbędzie się 20 sierpnia. To trzecia w tym roku potańcówka pod gołym niebem. Do tańca przygrywać będzie Maciejowa Kapela – zespół, w którego repertuarze znajdziemy zarówno szlagiery miejskiego folkloru głównie z Warszawy i Lwowa, jak i piosenki z przedwojennych Odbędzie się 20 sierpnia. To trzecia w tym roku potańcówka pod gołym niebem. Do tańca przygrywać będzie Maciejowa Kapela – zespół, w którego repertuarze znajdziemy zarówno szlagiery miejskiego folkloru głównie z Warszawy i Lwowa, jak i piosenki z przedwojennych filmów i rewii. Grają tak, że nogi same rwą się do tańca, ale nikogo z Lublina nie trzeba o tym przekonywać, bo i tak na wydarzenie przychodzą tłumy.
Zobacz zdjęcia: Wszyscy ruszyli do zabawy! Tak wyglądała potańcówka w lubelskim skansenie!
Polecany artykuł: