Raport epidemiczny: Nowe izolatorium na Lubelszczyźnie. Zabiegi planowe niezagrożone

i

Autor: zdj. ilustracyjne/LUW, Facebook

Raport epidemiczny: Nowe izolatorium na Lubelszczyźnie. Zabiegi planowe niezagrożone

2020-10-16 17:03

Epidemia nie zwalnia tempa. Tylko ostatniej doby na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano 284 nowe przypadki zakażeń. Najwięcej chorych pochodzi z Lublina oraz powiatów lubelskiego i biłgorajskiego. 11 osób zmarło. To rekordowa, dobowa liczba zgonów na Lubelszczyźnie. Wszystkie osoby oprócz covid-19 miały też choroby współistniejące.

Coraz więcej zakażeń, oznacza coraz większe potrzeby. W tej chwili i jest to stan na dzisiaj, lubelskie szpitale drugiego poziomu dysponują 738 miejscami dla chorych na covid-19.

Tylko w czwartek nowe łóżka pojawiły się m.in. w szpitalu koordynacyjnym w Puławach, a już od 19 października systematycznie ich liczba będzie zwiększana w kolejnych placówkach, np. w lecznicy w Radzyniu Podlaskim.

 - W radzyńskim szpitalu będzie uruchomionych 19 października 16 łóżek, w tym jedno respiratoryjne. Z kolei od 20 października zacznie działać nowy oddział w szpitalu Jana Bożego z 30 łóżkami, w tym z dwoma respiratoryjnymi – mówił podczas dzisiejszej wideokonferencji Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

20 października liczba łóżek covidowych w regionie ma wynieść około 818.

Nowe izolatorium

Wkrótce na Lubelszczyźnie powołane zostanie także nowe izolatorium. Powstanie w Łukowie. W pozostałych placówkach przybędzie z kolei łóżek.

- Nowe izoloatorium w Łukowie z dziesięcioma łóżkami. Prowadzimy także rozmowy nad rozwinięciem łóżek w izolatoriach na południu województwa - mówił wojewoda Sprawka

W sprawie zmian już wkrótce wojewoda wyda polecenie. Na terenie województwa działa pięć miejsc izolacji - dwa w Tomaszowie Lubelskim i po jednym w Lublinie, w Białej Podlaskiej i we Włodawie.

Podczas dzisiejszej konferencji wojewoda zapewnił też, że aktualna sytuacja epidemiczna w województwie nie utrudnia na razie na tyle pracy szpitali, aby musiały one rezygnować z zabiegów planowych.

Skąd ta wątpliwość?

Po tym jak dyrekcja Narodowego Funduszu Zdrowia wydała takie zalecenie, wiele placówek w województwach o największej dynamice rozwoju koronawirusa zdecydowało się ograniczyć lub zrezygnować m.in. z operacji planowych.

W województwie lubelskim do tej pory jedynie sześć szpitali z oddziałami zakaźnymi ograniczyło, ale jedynie przyjęcia – przypomina wojewoda.

- Jeszcze raz podkreślam, z wyłączeniem oddziałów zabiegowych. Liczba zakażeń w województwie lubelskim w tej chwili na taką strategię pozwala - dodaje Lech Sprawka.

Przyjęcia niezabiegowe są ograniczone lub wstrzymane w szpitalach z oddziałami zakaźnymi, czyli w Tomaszowie Lubelskim, w Chełmie, w Łukowie, w Białej Podlaskiej, we Włodawie oraz w Biłgoraju. 

Być może już wkrótce poleceniem wojewody na tej liście pojawi się kolejna lecznica z regionu.

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić obostrzenia na 1 listopada?
Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii w Lublinie