- W związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych, której wynikiem jest zmiana oraz wdrożenie we wszystkich organach paszportowych w kraju i za granicą nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, od wtorku, 8 listopada od godz. 13.00 do czwartku, 10 listopada do końca dnia punkty paszportowe na terenie województwa lubelskiego nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tych dniach nie będzie także możliwości odbioru dokumentów - mówi Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. - W dniach od 7 listopada do 10 listopada, czyli od poniedziałku do czwartku, Terenowe Punkty Paszportowe w Puławach i Kraśniku będą nieczynne.
W tych dniach będzie można uzyskać paszport tymczasowy, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach, np. gdy ktoś ukradnie nam dokument lub gdy go zgubimy, a także w przypadku pilnego i niezaplanowanego wyjazdu związanego z sytuacją losową.
Co się zmieni, gdy nowy system paszportowy zacznie funkcjonować?
- Po wdrożeniu nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych obywatele będą korzystać z uproszczonej procedury wnioskowania o paszport - dodaje Strzępka. - Nie będzie konieczności wypełniania papierowych wniosków przez obywatela - wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu.
Uruchomione zostaną też dodatkowe usługi. Będzie można zweryfikować termin ważności paszportu i otrzymać powiadomienie, np. o zbliżającym się końcu jego ważności, czy też sprawdzić jakie dane są przetwarzane w rejestrze. Dodatkowo utratę paszportu będzie można zgłosić przez e-puap lub e-usługę. Dzięki temu zgłoszenie będzie automatycznie generowało unieważnienie utraconego paszportu zapobiegając tym samym nieuprawnionemu użyciu.
W tym roku oddziały ds. paszportów przeżywały istne oblężenie. Miało to związek z wybuchem wojny w Ukrainie. W województwie lubelskim we wszystkich punktach paszportowych od 3 stycznia do 20 października przyjęto prawie 82,5 tys. wniosków. W samym Lublinie było to ponad 33 tys. wniosków.
Polecany artykuł: