Osoby pasjonujące się cyrkiem przybyły na Konwencję z różnych zakątków globu, w tym z tak odległych miejsc jak Ameryka Południowa, Nowa Zelandia czy Japonia. Cyrkowcy i cyrkowczynie z 57 krajów połączyli siły, aby razem stworzyć w Lublinie stolicę sztuki cyrkowej.
Lublin gości Europejską Konwencję Żonglerską po raz trzeci, a jest to już 45. edycja tej imprezy. Poprzednie edycje EJC odbywały się między innymi w Londynie, Turynie, Rotterdamie czy Atenach. Fundacja Sztukmistrze na przygotowania miała około 100 dni po tym, jak z przyczyn niezależnych musieli wycofać się organizatorzy z Irlandii.
Wśród uczestników i uczestniczek możemy spotkać artystów i artystki cyrkowe znanych z popularnych programów telewizyjnych i nagrodzonych prestiżowymi nagrodami - występują i prowadzą warsztaty dla zainteresowanych. W EJC uczestniczą zarówno osoby, które poświęciły cyrkowi całe życie, jak i młodzi ludzie, a nawet dzieci, które przyjechały tu z rodzicami należącymi do społeczności cyrkowej.
Jak podczas oficjalnego otwarcia podkreślił przewodniczący European Juggling Association, Jonas Fathy, środowisko cyrkowe liczy na to, że Lublin otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 jako ważne miasto dla cyrku współczesnego, co spotkało się z bardzo żywiołową reakcją żonglerskiej publiczności. Sama EJC jest w Lublinie częścią programu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Wydarzenie potrwa do 6 sierpnia. W programie cyrkowe wydarzenia sportowe, fire show, spektakle specjalne oraz wyjątkowy spektakl galowy. Z kolei w weekend ulicami Lublina przejdzie żonglerska parada. Przewidziane są zarówno wydarzenia darmowe, jak i biletowane. Mieszkańcy i mieszkanki Lublina mogą liczyć na specjalny, tańszy bilet lubelski, który pozwala na udział w wybranym dniu wydarzenia oraz spektaklach specjalnych.