Polski lek na covid-19: W Lublinie ruszyły badania kliniczne [AUDIO, ROZMOWA]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/Biomed Lublin

Polski lek na covid-19: W Lublinie ruszyły badania kliniczne [AUDIO, ROZMOWA]

2021-01-18 19:40

W szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie rozpoczęły się badania kliniczne nad polskim lekiem na covid-19. Preparat wytwarzany z osocza ozdrowieńców podano do tej pory kilkunastu pacjentom.

Jedna czwarta chorych dostała placebo, pozostali lek. - Tak naprawdę efekty terapii będziemy więc mogli ocenić po zakończeniu tego etapu badania, ale jak na razie nie widzimy działań niepożądanych - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, szef projektu i kierownik kliniki chorób zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Rekrutacja pacjentów może potrwać jeszcze przez dwa-trzy miesiące. - Chcielibyśmy ją zakończyć pod koniec marca. Wszystko zależy od rozwoju epidemii. Na razie trafiają do nas pacjenci w stanie ciężkim - dodaje prof. Tomasiewicz.

Lek podawany jest natomiast pacjentom z zapaleniem płuc, z pogarszającą się funkcją oddechową, ale jeszcze nie mechanicznie wentylowanym.

Docelowo w testach udział weźmie minimum 480 chorych na covid-19.

Lubelska klinika współpracować będzie z pięcioma innymi ośrodkami. Trwa kontraktowanie ze szpitalami z Białegostoku, z Bytomia, z Bydgoszczy, z Warszawy i z Łańcuta. - Z kilkoma placówkami rozmowy są bardzo zaawansowane. W części z nich na dniach powinniśmy zacząć rekrutować pacjentów - wyjaśnia prof. Tomasiewicz.

Po potwierdzeniu skuteczności leku w badaniach klinicznych, będzie dostępny na szeroką skalę.

Producentem leku jest firma Biomed Lublin. Powstał ze 180 litrów wyizolowanego osocza krwi ozdrowieńców - zawierającego przeciwciała koronawirusa (immunoglobuliny).

Lek może być uzupełnieniem szczepionki. Sam nią nie jest. Szczegóły w rozmowie Mateusza Kasiaka z prof. Krzysztofem Tomasiewiczem. Posłuchaj:
Ruszyły szczepienia w SPSK4 w Lublinie