Polski lek na covid-19 nie tylko dla chorych. Kto dostanie go zapobiegawczo? [AUDIO]

i

Autor: zdj. archiwalne/Konferencja prezentująca pierwszy polski, potencjalny lek na covid-19 na zdj. senator Grzegorz Czelej, przewodniczący rady społecznej SPSK1

Polski lek na covid-19 nie tylko dla chorych. Kto dostanie go zapobiegawczo? [AUDIO]

2020-11-17 18:57

Polski lek na covid-19, powstały z osocza krwi ozdrowieńców, zawierającego tzw. immunoglobuliny, może mieć także działanie profilaktyczne. Są duże szanse na zastosowanie preparatu nie tylko u osób zakażonych koronawirusem.

Z profilaktycznych właściwości korzystać mogłyby osoby po kontakcie z chorym, a np. pracujące na pierwszej linii frontu.

- Możemy sobie wyobrazić np. sytuację, kiedy osoba ważna dla szpitala, dla państwa ma kontakt z osobą zakażoną, tzw. kontakt niezabezpieczony i wtedy natychmiastowe podanie takiej immunoglobuliny (przeciwciał koronawirusa, dop. red.) mogłoby uchronić przed zakażeniem - mówi Radiu Eska prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik kliniki chorób zakaźnych szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie.

Takie wykorzystanie preparatu zależało będzie od testów klinicznych, a tego prowadzone aktualnie badania nad lekiem na covid-19 bezpośrednio nie dotyczą. - Po drugie, wymagałoby to przeprowadzenia próby na grupie osób zdrowych - wyjaśnia prof. Tomasiewicz.

"Szansa na profilaktyczne zastosowanie bardzo duża"

Bo jak dodaje prof. Tomasiewicz: Działanie immunoglobuliny w przypadku innych chorób jest bardzo dobre.

Należy jednak podkreślić, że środek, jako preparat biologiczny, dostępny byłby jedynie do leczenia szpitalnego.

Przypomnijmy, że jeszcze w tym miesiącu - m.in. po zgodzie komisji bioetycznej - mają ruszyć badania kliniczne nad lekiem z udziałem chorych na covid-19.

Jako pierwsi informowaliśmy, że w badaniu weźmie udział około 480 pacjentów z pięciu ośrodków klinicznych. Badania obejmą chorych z zapaleniem płuc, z pogarszającą się funkcją oddechową, ale jeszcze nie mechanicznie wentylowanych.

Po potwierdzeniu skuteczności leku, już w pierwszym kwartale 2021 roku powinien być dostępny na szeroką skalę.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej:

W Lublinie powstaje szpital tymczasowy