Jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2023 roku? Najnowsza prognoza!

i

Autor: unsplash.com

Wielkanoc 2023

Pogoda na Wielkanoc 2023. Będzie naprawdę zimno!

2023-04-07 9:12

Do świąt Wielkanocnych zostało już niewiele czasu. Każdy z nas już z utęsknieniem wypatruje słońca, wyższych temperatur i przyjemnej aury, która będzie sprzyjała wiosennym spacerom z całą rodziną. Zastanawiacie się, jaka pogoda będzie na święta Wielkanocne 2023 roku? Już spieszymy z odpowiedzią.

Kwietniowa pogoda potrafi być naprawdę zmienna. W tym miesiącu można się spodziewać burz, śniegu, deszczu, wiatru i słońca. Nie bez powodu funkcjonuje przysłowie: „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Jak będzie wyglądała tegoroczna pogoda w tym miesiącu?

Wielkanoc 2023 – kiedy?

Na sam początek warto przypomnieć, jak wypadają tegoroczne święta Wielkiej Nocy. Jak wiadomo, są to święta ruchome i co roku wypadają inaczej. Obchody rozpoczynają się już w Wielki Czwartek. W tym roku obchody rozpoczynamy już 6 kwietnia 2023 roku. Następne dni wyglądają tak:

  • 7 kwietnia – Wielki Piątek;
  • 8 kwietnia – Wielka Sobota;
  • 9 kwietnia – Wielkanoc;
  • 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny, czy także Śmigus Dyngus.

Warto też przypomnieć, że te święta poprzedza jeszcze Niedziela Palmowa, która w tym roku wypada 2 kwietnia.

A jak wypadają święta w 2024 roku? Będą one dość wcześnie, ponieważ obchody związane z Niedzielą Wielkanocną będą już 31 marca.

Pogoda na święta Wielkanocne 2023 roku – czy będzie padał deszcz?

Już teraz zaczęły się pojawiać pierwsze prognozy dotyczące pogody na Wielkanoc 2023 roku. Na pewno was przede wszystkim interesuje, czy w święta będzie padał deszcz.

Na ten moment, zgodnie z zapowiedziami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej znane są już pierwsze prognozy związane z pogodą na kwiecień 2023 roku. Średnia temperatura w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej, na południu możliwe opady w normie.

Jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2023? Prognozy długoterminowe rzadko się sprawdzają. Dokładne przewidywania kończą się na 2-3 dni do przodu. Jak tłumaczył ekspert IMGW, wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe.

Jaka była pogoda na święta Wielkanocne w 2022 roku?

W tamtym roku święta Wielkiej Nocy przypadały dość późno, bo 17 kwietnia. Pogoda wówczas była bardzo wiosenna! Temperatura wynosiła prawie 20 stopni, ale pojawił się także deszcz. Później pogoda zdecydowanie się poprawiła. W czasie przygotowań do świąt Wielkiej Nocy pojawiły się także przymrozki, a gdzieniegdzie nawet opady śniegu.

Jak będzie w 2023 roku? Wkrótce się okaże!

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami IMGW Wielkanoc zapowiada się cieplejsza niż początek Wielkiego Tygodnia. Będzie za to deszczowa, najwięcej opadów – w lany poniedziałek, a na pogórzu i w górach pojawi się śnieg. 

- W Wielkanocny Poniedziałek – choć nie jest to jednoznaczne, bo scenariusze są różne – albo utrzyma się pogoda z soboty i niedzieli, albo napłynie jeszcze cieplejsze powietrze. Wówczas na termometrach zobaczymy 14, a nawet 15 stopni – mówi PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

 Na lany poniedziałek prognozowane są w większości kraju opady deszczu.

- Natomiast w górach i na obszarach podgórskich ma spaść śnieg. Jeżeli ktoś pojedzie do Zakopanego, w Tatry, albo w rejon Bieszczadów może liczyć na białe święta – zaznacza rzecznik IMGW.

Listen on Spreaker.