Państwo polskie będzie mogło śledzić kierowców osobówek? Taki scenariusz jest możliwy!

2020-09-23 8:29 Sylwia Indycka-Rosół
Państwo polskie będzie mogło śledzić kierowców osobówek? Taki scenariusz jest możliwy!
Autor: Pixabay

O takiej możliwości informuje Instytut Staszica. Wszystko to w związku z planami Ministerstwa Finansów dotyczącymi poboru opłat na autostradach z wykorzystaniem technologii satelitarnej. Zdaniem Instytutu takie rozwiązanie będzie oznaczało inwigilację kierowców.

Ujednolicenie systemu poboru opłat na autostradach

W Polsce opłaty na autostradach są pobierane w różny sposób - głównie są to opłaty manualne, które są już archaiczne i powodują utrudnienia w ruchu. Dlatego trwają prace nad wprowadzeniem jednolitego i nowoczesnego systemu, który ułatwiłby życie kierowcom. Propozyjcą był videotolling. Przetarg jednak został unieważniony. Co proponowane jest w zamian?

Videotolling na autostradach: Co to jest?

Za videotollingiem opowiada się Instytut Staszica. Pisze o nim tak:

"Jedyną nowoczesną technologią poboru opłat, którą można wprowadzić bez zmiany ustaw zarówno na autostradach państwowych, jak i koncesyjnych, jest videotolling – technologia skanująca tablicę rejestracyjną i pobierająca opłatę z konta użytkownika. System rejestruje jedynie przejazd samochodu daną autostradą – wjazd i zjazd".

Przetarg został unieważniony, a w uzasadnieniu zasugerowano, że do poboru opłat będzie wykorzystywana technologia satelitarna. Zdaniem specjalistów z Instytut, takie rozwiązanie wiązałoby się z inwigilacją kierowców.

Śledzenie kierowców w Polsce?

Instytut Staszica wylicza, że technologia satelitarna byłaby kosztowna i, co ciekawe, nie jest wykorzystywana nigdzie na świecie. Dałaby też możliwość inwigilowania polskich kierowców:

"Wprowadzenie go natomiast dałoby państwu i innym podmiotom wprost nieograniczone możliwości inwigilacji każdego kierowcy korzystającego z płatnej autostrady. O ile w przypadku videotollingu rejestrowany jest tylko wjazd i zjazd danego pojazdu z płatnej trasy, to system satelitarny umożliwia jego kompleksowe śledzenie".

Wrażliwe informacje mogłoby posiadać nie tylko państwo, ale i urzędnicy, czy wreszcie firma obsługująca system, a to zdaniem Instytutu, stanowiłoby zagrożenie dla wolności obywatelskch, a nawet dla bezpieczeństwa państwa.

Więcej na temat temat można przeczytać na stronie Instytutu Staszica.

Posłuchaj o wartościach odżywczych i właściwościach leczniczych miodu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Jak bez ryzyka zakażenia udzielać pierwszej pomocy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.