Droga na wsi

i

Autor: pexels.com/zdjęcie ilustracyjne

CIEKAWOSTKI

Oto NAJDŁUŻSZA wieś na Lubelszczyźnie! Jej zabudowania rozciągają się na ponad 9 kilometrów!

2024-07-13 17:30

Wiesz, która wieś położona w woj. lubelskim może pochwalić się mianem najdłuższej? Bierzemy tu pod uwagę liczbę kilometrów, na których rozciągają się jej zabudowania. Zaciekawiliśmy cię? Sprawdź szczegóły poniżej!

Spis treści

  1. Która wieś na Lubelszczyźnie jest najdłuższa?
  2. Aleksandrów w pow. biłgorajskim obecnie
  3. Atrakcje w najdłuższej wsi na Lubelszczyźnie. Co warto zobaczyć w Aleksandrowie?

Która wieś na Lubelszczyźnie jest najdłuższa?

Jak się okazuje, najdłuższą wsią w woj. lubelskim jest leżący na południu regionu Aleksandrów w powiecie biłgorajskim. Historia tej miejscowości sięga końca XVIII wieku, a dokładniej: pierwsza wzmianka o niej pojawia się w źródłach historycznych z 1791 r. Nazwa tej wsi pochodzi od imienia Aleksandra Augusta, który był synem ordynata Andrzeja Zamoyskiego.

„Aleksandrów został lokowany na tzw. surowym korzeniu, czyli na terenach niezamieszkałych i niezagospodarowanych. Pozwalało to więc już na początku na wytyczenie regularnego układu wzdłuż drogi z zabudowaniami po obu jej stronach (tzw. ulicówki), z rozlokowaniem istotnych obiektów, jak folwarki czy karczmy” – czytamy na facebookowym fanpage’u Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS, które na swojej stronie internetowej zebrało najważniejsze dostępne dane dotyczące najdłuższej wsi w woj. lubelskim.

Warto zaznaczyć, że Aleksandrów to miejsce posiadające interesującą i ważną dla naszego regionu historię. W czasie II wojny światowej na terenie tej miejscowości odbywały się zacięte walki z hitlerowcami, a wieś była kilkukrotnie pacyfikowana. Szerzej o tych wydarzeniach możecie przeczytać na stronie Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS.

Aleksandrów w pow. biłgorajskim obecnie

Aleksandrów nie bez powodu zyskał miano najdłuższej wsi na Lubelszczyźnie. Numery domów w tej miejscowości kończą się dopiero na liczbie 815, a zabudowania rozciągają się obecnie przez ponad 9 km i leżą wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 853. Łączy ona Biłgoraj z Tomaszowem Lubelskim. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach Aleksandrów zaczyna się rozrastać także „po bokach”. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. miejscowość ta liczyła wówczas 3999 mieszkańców, przy czym liczba kobiet i mężczyzn jest niemal wyrównana (panie stanowiły 49,7 proc. wszystkich mieszkańców, a panowie – 50,3 proc.). Wieś składa się z czterech sołectw: Aleksandrowa Pierwszego, Drugiego (w którym jest siedziba Urzędu Gminy), Trzeciego i Czwartego.

Lubelskie. Oberwanie chmury w Zamościu

Atrakcje w najdłuższej wsi na Lubelszczyźnie. Co warto zobaczyć w Aleksandrowie?

Aleksandrów jest oddalony od Lublina o ponad 100 km (a od Biłgoraja – nieco ponad 17 km), ale jeśli jesteście miłośnikami wycieczek po regionie, to z pewnością warto pokonać tę odległość. W tej miejscowości istnieje bowiem kilka obiektów, które zasługują na szczególną uwagę. Będąc w najdłuższej wsi na Lubelszczyźnie warto na dłużej zatrzymać się przy tych miejscach:

  • drewniana domkowa kapliczka (z 1899 r.),
  • kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • Cmentarz wojenny w kolonii Sigła – znajdują się tam pomnik oraz groby żołnierzy walczących na tym obszarze we wrześniu 1939 i partyzantów AL z 1944 r.,
  • pomnik upamiętniający poległych w latach 1939-1944 podczas pacyfikacji wsi przez wojska hitlerowskie – pomnik ten znajduje się przed budynkiem Urzędu Gminy Aleksandrów,
  • znajdująca się przy drodze kamienna figura św. Stanisława (z 1800 r.).

Zobacz także: Złote pola czas skosić! Tak wyglądało żniwowanie w XX wieku

Listen on Spreaker.